iPhone XS Satışları Beklenenin Çok Altında Kaldı

iPhone XS ön sipariş

Apple, kısa bir süre önce iPhone XS ve iPhone XS Max modellerini ön siparişe açmıştı. Cuma günü itibarıyla ilk kullanıcılarına teslim edilecek olan telefonlar hakkında ilginç iddialar ortaya atıldı. Özellikle iPhone XS modelinin beklenenin altında sattığı söylendi.

Cupertino merkezli teknoloji devi henüz ön sipariş rakamlarına dair bilgi vermemiş olmasına karşın birçok veri şirketi, yeni modellerin ön sipariş rakamlarına hakkında açıklama yaptılar. Açıklama yapanlardan bir tanesi olan Rosenblatt Securities’den Jun Zhang, yeni telefonlara olan talebin iPhone X’dan az olduğunu söyledi. iPhone X, ön siparişe çıkmasıyla Apple tarihinin en çok ön sipariş alan telefonu olmayı başarmıştı.

iPhone 7-iPhone 7s gibi örnekleriyle karşılaştırıldığında iPhone XS en iyi bir sonraki model olarak adlandırılmasına karşın, beklenen ilgiyi görmediğini söyleyen analist, toplamda 36 milyon adet üretileceği düşülen iPhone XS modelinin hangi satış rakamlarına ulaşacağını görmek için ise ilk satışlara bakmak gerektiğini belirtti.

Yeni iPhone'lar

iPhone XS Max’e ilgi büyük

iPhone XS Max ve iPhone XR modellerinin en çok satılan iki model olmasını beklediği dile getiren Zhang, en çok satanın iPhone XS Max olacağını aktardı. Diğer modellere göre daha ucuz olması sebebiyle iPhone XR modelinin de çok satılacağına kesin gözüyle bakan analist, ekim ayının yıldızının XR olacağını aktardı.

Zhang son olarak şunları söyledi: “iPhone X ile karşılaştırıldığında iPhone XS ve iPhone XS Max ön siparişlerinin oldukça geride olduğuna inanıyoruz. Geçtiğimiz yıl ilk üç gün içerisinde 12 milyon iPhone X ön siparişi yapıldığını hesaplamıştık. Bu sene aynı rakamın ancak 3-5 hafta içerisinde yapılacağı görülür.”