iPhone'un Parmak İzi Kilidini Oyun Hamuru İle Açmayı Başardılar!

iPhone'un Parmak İzi Kilidini Oyun Hamuru İle Açmayı Başardılar!

Apple'ın ürettiği cihazlarda kullandığı parmak izi teknolojisi, diğer cihazlara oranla daha stabil ve güvenli bir şekilde çalışıyor. Ama ne yazık ki kullanıcılarının güvenliğinden asla taviz vermeyen Apple'ın karşısına yeni bir sorun çıktı.

Apple'ın parmak izi sensörü oldukça hassas olduğundan dolayı herhangi bir hareketi anında okuyabiliyor. Bunu fırsat bilen araştırmacı bir güvenlik şirketi, oyun hamurunu kullanarak iPhone'ların kilidini açmayı denedi. Oyun hamuruyla oynarken insanların parmak izi normal olarak kopyalanıyor. Güvenlik şirketi de parmak izinin bulunduğu hamur parçasını alıp iPhone'un sensörüne okuttu. Apple'ın başarılı güvenlik sistemi parmak izinin telefon sahibine ait olduğunu sanıp iPhone'u aktif hale getirdi. İşte bu haberden sonra güvenlik konusu akıllarda bir kez daha soru işaretleri oluşturdu.

Oyun hamuru ile parmak izi sensörünü açmayı başaran güvenlik şirketinin yöneticisi, parmak izi okuma sensörlerinin 500 dpi'a kadar çözünürlük sunduğundan bahsetti. Bu sebeple parmak izi katmanlarının hangi cismin üzerinde olursa olsun okunabileceğinden de söz etti. Bu fırsatla kendi parmak izi okuma sensörlerini de tanıtan güvenlik şirketi, parmak izi konusunda daha dikkatli olunması gerektiğinden söz ederek konuşmasını bitirdi.

 

iPhone'u İçin Düşünmeden Buz Gibi Suya Atladı!

YORUMLAR