iPhone’unuzun Titreşim Modunda Çıkardığı Gürültü Azalacak

iPhone’unuzun Titreşim Modunda Çıkardığı Gürültü Azalacak

Apple, iPhone’un titreşim modunda iken çıkan sesin azalmasını sağlayan bir teknolojinin patentini aldı. Bir çağrı ya da mesaj aldığınızda ya da iPhone’unuza bir bildirim geldiği sırada telefonunuz titreşim modunda ise titreme sesi duyarsınız. Siz de zaten rahatsızlık vermesin diye sesini kapattığınız iPhone’unuzdan titreşim gürültüsü geldiğinde rahatsızlık duyuyorsanız, Apple’ın patentini aldığı çözüme bir kulak verin.

Taşınabilir Cihazlarda Titreşim” adı verilen patent, dün Amerika Patent ve Marka Ofisi tarafından dosyalandı. Patentin ayrıntılarında ise bundan, rahatsız edici titreşim sesinin izlenebilmesine ve azaltılmasına olanak veren Apple buluşu şeklinde bahsedildi.

Apple teknolojisi, telefon titreşim modunda iken onun titreşimlerini belirlemek için algılayıcı kullanılmasına dayanıyor.  Bu algılayıcılar, titreşim tarafından çıkarılan sesin rahatsız edici boyutlarda olduğunu fark ettiklerinde gürültüyü otomatik olarak azaltıyorlar. Algılayıcıların en önemli özeliği de telefon sert bir yüzey üzerinde iken çıkardığı gürültüyü ve hatta titreşim hareketlerini dahi azaltabiliyor olması.

Patent hakkında Apple tarafından şu açıklamalar yapıldı: ”Telefon sert bir yüzey üzerinde iken ki bu masa ya da raf olabilir, eğer titreşim moduna ayarlanmış durumdaysa telefon titrediğinde dönen eksantrik ağırlık, yüzeye karşı titreşim yayılması ve çarpma sonucunda çıkan bir gürültüye sebep olacaktır. Bu çarpma ve titreşim gücü sadece rahatsız edici bir gürültü ile sonuçlanmakla kalmayıp telefon için düşme riski de oluşturur.”

Patent ayrıca kullanıcı için başka bildirim metodları da sunuyor. Bildirim geldiği sırada telefonunuzun ışığı yanıp sönebilecek ya da sadece ekran açılabilecek. Elbette Apple cihazları ve diğer cihazlar bildirim sırasında bu gibi eylemleri gerçekleştirebilme yeteneğine sahip fakat Apple’ın sunduğu alternatifler tüm bunlardan biraz farklı gibi görünüyor.

Apple’ın yeni teknolojisi, özellikle telefonların bir toplantı sırasında olduğu gibi yanlış zamanlarda titremesiyle rahatsızlık verdiği düşünülürse herkes için güzel bir çözüm olacak.

YORUMLAR