Irak'ta Antik Stres Çarkı Bulundu

Irak'ta Antik Stres Çarkı Bulundu

İnsanlık olarak çok geliştiğimizi ve orijinal fikirler ürettiğimizi düşünüyorsanız sizi böyle alalım. Wired internet sitesi editörüne göre, son dönemin buluşlarından stres çarkları, M.Ö. 2000 ile 1800’lü yıllarda da kullanılıyordu.

Arielle Pardes’in tweetine göre, son dönemde herkesin elinde olan bu stres çarkları aslında hiç de asrın icadı falan değil. Irak’ta bulunan bu kalıntılar kanıtlıyor ki, o dönemde hayvan başından yapılan stres çarkları da mevcuttu.

-editörü burada gülme alır-

Neyse haberimize devam etmemiz gerekirse, Pardes’in bu paylaşımının ardından, çok sayıda Twitter kullanıcısı konuyu ciddiye almadı ve işi dalgaya vurdu. Kimine göre sadece zencefile benzeyen bulgu için, ‘vitrine kim zencefil koydu?’ tweetleri de geç kalmadı.

Neye benziyor emin değilim ancak, kille kaplanmış bu şekliyle stres çarkını andıran cismin hiç de dönebileceğini sanmıyorum. Hadi diyelim onlar stresi döndürerek atmıyordu, o halde neden böyle bir çark yaptılar? Kafam çok karıştı sevgili okurlar, ancak biliyorsunuz böyle şeyler olabiliyor. Geçenlerde biz de İzmir sahillerinde, tasarımı milattan önceye ait laptop bulmuş sizlerle paylaşmamıştık. Onu da hemen aşağıya bırakıyorum, ayrıca benden size tavsiye, bir daha öyle icat falan yapmadan gidin az müze gezin.

YORUMLAR