İran, Bankaların Kripto Para İşlemleri Yapmasını Yasakladı

İran Kripto Para

İran Merkez Bankası (CBI), Bitcoin ve diğer tüm kripto para birimlerinin ülkede yasaklandığını açıkladı. Uzmanlara göre, Merkez Bankası’nın bu kararının ardında, kripto paralar kullanılarak kara para aklanması konusundaki endişeler yer alıyor. İran Merkez Bankası, ülkede kara para aklama işlemlerinin kontrolünden sorumlu ve bu nedenle şirketlerin kripto paralara yönelmesini engellemek istiyor. İran’ın resmi haber ajanslarından biri olan IRNA tarafından yayınlanan bir haberde, kripto paraların yasa dışı işlemlerde kullanıldığı ve terörizme kaynak sağladığı belirtildi.

İran’ın ülkedeki kripto para işlemlerini yasaklamasının, İran’ın para birimi olan Riyal’in düşüşünü önlemek amacıyla yapılan reformlardan biri olduğu da söyleniyor. İran geçtiğimiz günlerde ülkede Riyal’in kullanımını artırmak amacıyla, bankacılık sistemi dışındaki tüm döviz transferlerini yasaklamıştı. Şimdi de İran Merkez Bankası, İran vatandaşlarının 10 bin Euro ve 12.250 Dolar’dan fazla nakit döviz bulundurmasını yasakladı. İran’da ardı ardına gelen bu yasaklar, Riyal’in giderek değer kaybetmesi ve tüm zamanların en düşük değerine ulaşmasından kaynaklanıyor. Riyal’in aşırı derecede değer kaybetmesinin ise, ABD’nin uyguladığı finansal yaptırım ve ambargolardan kaynaklandığı belirtiliyor. Riyal’in düşüşünden dolayı İran ayrıca, bundan sonra ülkedeki döviz işlemlerinde Dolar yerine Euro kullanılacağını açıklamıştı.

ABD, İran’a 2012 yılından 2016 yılına kadar süren bir ambargo başlatmıştı ancak bu ambargo, ABD’nin eski başkanı Obama’nın 2016 yılında İran’la nükleer anlaşma imzalamasından sonra kaldırılmıştı. 12 Mayıs’ta ise ABD’nin şu anki başkanı Donald Trump’ın, Obama’nın yaptığı anlaşmayı değerlendirmesi gerekiyor. Değerlendirme sonucunda Trump, İran ile yapılan nükleer anlaşmayı bitirebilir, İran’a çeşitli yaptırımlar ve ambargolar uygulatabilir ya da tüm bunları sonlandırabilir deniliyor.

İran son yıllarda Blockchain alanında da araştırmalar yapıyor ve kısa zaman içerisinde kendi kripto parasını oluşturmak istiyor. İran bu sayede finansal yaptırımlardan ve ambargolardan kurtulmayı hedefliyor. Venezuela da yakın zamanda benzer bir amaçla kendi kripto parası Petro’yu oluşturup kullanıma almıştı.