İran'dan Gelen Kripto Para Açıklamasıyla Bitcoin Artışa Geçti

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada kripto para borsasını yasal bir alan olarak tanımlayan İran, birimlerin artışa geçmesini sağladı. Bitcoin, altına düştüğü 6,500 doların hızlı bir şekilde üstüne çıktı ve yatırımcılara güven verdi.

iran bitcoin

ABD merkezli yatırım şirketi Goldman Sachs kripto paralar üzerinde aldığı şok karar ile büyük bir düşüşe sebep olmuş ve Bitcoin'in gerilemesine yol açmıştı. Fakat İran tarafından gelen açıklama doğrultusunda bu düşüş durduruldu ve Bitcoin tekrardan yükselişe geçti.

İran Sanal Alem Yüksek Konseyi’nin kripto para birimleri madenciliği hakkında yaptığı açıklamada, bu sektörün yasal bir endüstri olarak kabul edilmesinin doğru olacağı belirtildi. Bu açıklamadan kısa süre sonra da Bitcoin son bir gün içerisinde yüzde 1.43’lük bir artışla 6,535 dolara yükselirken, 112 milyar 757 milyon dolarlık piyasa hacmiyle piyasanın yüzde 54’ünü oluşturdu.

Ayrıca yüksek hacimli 10 kripto para birimi arasından yüzde 4.89 ile en çok Monero yükseliş yaşarken, en büyük 100 birimden 91’i arttı. Bu artış eğilimine ise yüzde 17.10 ile 76’ncı sıradaki MCO'nun öncülük ettiğini belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda uzmanlara göre kripto para birimlerindeki artış bir süre daha devam edebilir.

YORUMLAR