İran'dan Instagram'a Büyük Tehdit

İran Instagram engelleme

Veri güvenliğine dair çıkan haberlerden sonra harekete geçen İran, ülkede kullanılmasına izin verilen neredeyse tek sosyal medya platformu Instagram için yaptırım kararı aldı. Yapılan açıklamayla Instagram’ın İran’da temsilcilik açmaması ve İranlı kullanıcıların bilgilerini İran’da kurulacak sunucularda saklamaması durumunda platformun kapatılacağı duyuruldu.

İran, rejiminin getirdiği anlayışla sosyal medya platformlarına sert tepkiler gösteriyor ve Facebook başta olmak üzere birçok platformu engelliyordu. Instagram ise İranlıların büyük ilgi göstermesi sebebiyle açık kalmayı bir şekilde başarıyordu. Fakat İran Siber Âlem Yüksek Konseyi Başkanı Ebulhasan Firuzabadi, ülkede en çok kullanılan sosyal medya ağlarından Instagram’ın, ülkede temsilcilik açma ve İranlı kullanıcıların bilgilerini ülkedeki veri merkezlerinde saklamayı kabul etmemesi halinde kapatılacağını açıkladı.

İran’ın devlet televizyonunda yayınlanan bir programa katılan ve sosyal medya platformları üzerine konuşan Firuzabadi, Instagram yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Yapılan görüşmeler sonucunda Instagram’ın istenilen yaptırımları uygulamayı reddettiğini belirten Firuzabadi, “Instagram, Telegram gibi aynı sonuçla karşılaşabilir. İş birliği yapmaması halinde İnstagram’a erişim engeli getirilecektir.” dedi. Firuzabadi, İran’da belirli bir oranda kullanıcıya ulaşan yabancı sosyal medya ağlarına ülkede temsilcilik açma ve İranlı kullanıcıların bilgilerini İran’daki veri merkezlerinde saklama şartı getirdiklerini belirtti.