İran Kendi Kapalı İnternetini Hizmete Açıyor

İran Kendi Kapalı İnternetini Hizmete Açıyor

Günümüzde internet yasaklarının kaldırılması, kişisel bilgilerin güvenliğinin sağlanması için birçok ülke pozitif adımlar atıyor. Fakat ülkemiz de dahil olmak üzere birkaç ülke akıntının karşı tarafına yüzmek için mücadele ediyor. İnternet erişimini denetim altına almak isteyen ülkelerden biri olan İran bu amacı için oldukça ciddi bir adım attı. İran yetkilileri tamamen yerel sınırlarla limitli internet ağlarını geliştirdiklerini duyurdular. Bu internet ağı temel olarak İran hükümet servislerine ve yerel internet sayfalarına ucuz erişim imkanı veriyor.

İran'ın uygulamaya koyacağı bu sistem aslında 2010 yılında duyurulmuştu. 3 aşamalı bir gelişim sürecine sahip olan projenin ilk aşaması İran'a özel erişim ağını yaratmaktı. İkinci aşama ise 2017'nin Şubat ayında hizmete açılması planlanan video temelli içeriklere erişimin sağlanması aşaması. Son aşama ise 2017'nin Mart ayında gerçekleşecek ve bu aşamada da uluslararası ticaret ile uğraşan şirketlerin İran'a servis sunması sağlanacak.

İran'ın yerel internet projesinin temel amaçlarından bir tanesi de ülkeyi siber saldırılardan daha kolay korumak. Fakat bu sistem İran vatandaşlarının fişlenmelerini ve interneti sansürlemeyi çok kolay hale getireceği için tepkileri de beraberinde getiriyor. Baskıcı iktidarların yer aldığı ülkelerde bu tür bir kapalı yapı baskı seviyesinin çok daha yüksek seviyeye çıkmasını sağlayacak bir uygulama. İran da bu konuda sicili bir hayli kötü olan bir ülke. Sadece geçen hafta 450 kişi yaptıkları paylaşımlar ve özel mesajlaşmaları nedeniyle tutuklanmış durumda.

İran'ın yeni uygulaması internetin temel mantığına da ters düşüyor. Günümüzde internet sitelerine erişebilmek için World Wide Web - www protokolünü kullanıyoruz. Bu sayede internet üzerinden aradığımız bilgiye hızlı ve basit bir şekilde ulaşabiliyoruz. Fakat İran uygulamaya koyacağı sistemle World Wide Web'i, yani dünya çapındaki ağı, İran Wide Web, yani İran çapındaki ağa dönüştürecek.

Engelli Sitelere Giriş Programları

YORUMLAR