İran Sosyal Medya Yöneticilerini Tutukladı

İran Sosyal Medya Yöneticilerini Tutukladı

Birçok sosyal medya sitesinin yasaklı olduğu İran'da en fazla tercih edilen sosyal mecralardan bir tanesi olan Telegram'a dair yaptırımlar sertleştirildi. Yeni haberlere göre on dört Telegram kanalı yöneticisini tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Kullanıcılarının mesajlarını şifrelemesi ve içeriklerinde ne olduğuyla ilgilenilmemesi sebebiyle birçok kişi tarafından "güvenli" olarak tabir edilen mesajlaşma servisi Telegram, yakın zaman önce İran pazarına da girmişti. Fakat uygulamanın İran'da kullanılmaya başlanmasıyla birlikte İran hükümeti, uygulamanın ülke sınırlarında hayatına devam edebilmesi için sunucularını İran'a taşımasını istemişti. Böylesine bir istekten sonra Telegram, sunucularını İran'a taşımayacağını açıklamakla kalmamış, İran'a herhangi bir bilgi vermeyeceğini de duyurmuştu.

Telegram tarafından gelen tepkinin ardından bugün İran'dan beklenmedik bir başka haber daha geldi ve ülkede 14 kişinin Telegram kanallarında yöneticilik yaptıkları suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldıkları ortaya çıktı. İran Yargı Erki Sözcüsü Gulamhüseyin Muhsini Ejei, düzenlediği haftalık basın toplantısında, "Bugüne kadar Telegram yöneticilerine ait birkaç dosya hazırlandı. 14 kişinin bulunduğu dosya mahkemede karara bağlandı. Suçlanan bu kişiler 91 günden 5 yıla kadar varan hapis cezalarına çarptırıldılar." dedi.

Güncellenen Telegram'a Süreli Fotoğraf Paylaşma Özelliği Geldi

Telegram Uygulaması Windows Store'a Geldi

Telegram Hacklendi! 15 Milyon Kullanıcının Hesabı Tehlikede

YORUMLAR