İran'da Artık WhatsApp Kullanmak Yasak!

İran'da Artık WhatsApp Kullanmak Yasak!

Dünya üzerinde milyarlarca kullanıcıya sahip popüler mesajlaşma servisi WhatsApp'ın başı beladan kurtulmuyor. Geçtiğimiz aylarda Çin'de yasaklanan uygulama artık İran'da da kullanılamayacak.

Yasakçı politikayla sorunları çözmeye çalışan bazı hükümetler çeşitli programlara ve uygulamalara yasaklar getiriyor. Nu yasakların son kurbanı WhatsApp ve Viber oldu. WhatsApp kısa bir süre önce Çin için yasaklanmış ve büyük tepki toplamıştı. Yasak pek ülkeyi zora sokmadı çünkü Çin halkı zaten WhatsApp'ı pek tercih etmiyor, kendi geliştirdikleri yerli sayılabilecek bir uygulamayı kullanıyorlardı. Bu haberin üzerinden uzun bir zaman geçmedi ve yeni bir yasaklama haberi daha geldi. Bu sefer İran hükümeti WhatsApp ve Viber kullanmayı yasakladı.

Yasak en geç 30 gün içerisinde aktif olacak ve tüm dünya çapında uygulanacak. WhatsApp'ın ve Viber'ın yasaklanma sebebi olarak İslam ahlakının kötülenmesi, devletin güvenliğinin sarsılması ve Ayetullah Humeyni'ye karşı hakaret içerikli mesajların paylaşılması gösterildi. WhatsApp kişisel mesajlaşma uygulaması olduğu için kontrolü oldukça zor ve herkese erişmeniz mümkün değil. Hem bu izleme olayı etik değil hem de gizlilik kuralları gereği bir suç olarak kabul ediliyor bu yüzden İran olayı kökünden çözmek istedi ve WhatsApp'ı yasaklamayı tercih etti. Yasak için iyi veya kötü olmuş diyemeyiz sonuçta içinde olmadığımız, ayrıntıları bilmediğimiz bir olay ve en iyisi her zaman olduğu gibi olaya tarafsız bakmak.

Yukarıdaki olayların yanı sıra müstehcen resimler paylaşanlara karşıda önlem alınmaya çalışılacağı söylendi. Bakalım WhatsApp ve Viber'den bu yasaklamaya karşı nasıl bir açıklama gelecek?

Aşağıdaki bağlantılardan WhatsApp'ı sorunsuz bir şekilde indirip, ülkemizde doya doya kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde Viber'i de indirebilirsiniz.

WhatsApp Güncellendi, Yazı Boyutları Artık Değiştirilebilecek

iPhone'larda WhatsApp Üzerinden MP3 Nasıl Gönderilir?

YORUMLAR