Işığı Büken Lensler Sayesinde Görünmezlik Pelerini'ni Keşfedin

Işığı Büken Lensler Sayesinde Görünmezlik Pelerini'ni Keşfedin

New York, Birleşmiş Milletler'de yer alan Rochester Universitesi görünmezlik pelerini kavramına yeni ve gerçekçi bir çözüm buldu. Geliştirilen sistem çok da özel olmayan, sıradan optik lensler düzeniyle objeleri görüş açınızdan saklayabiliyor.

İşi matematiğe vurduğumuzda aslında kafadaki tüm soru işaretleri siliniyor. İki çift olmak üzere lensler düzgün sıra ve açıyla yerleştirildiğinde, araştırmacılar bu kombinasyonun hedef alanına giren her objeyi, gelen ışığı kırarak gizleyebiliyor. Fiber optik teknolojiye gerek kalmadan bu konumlandırmayla merceğin boyutu, 15 derece veya daha fazla bir açıyla tek bir noktaya odaklanmadan farkı görebiliyorsunuz.

Bu göz yanılmasınmasının kusursuz bir görünmezlik pelerini olmasındansa daha çok lens bazlı, kör noktaları aşmak için tasarlanmış olması dikkat çekiyor. Araçlardaki kör noktayı ortadan kaldırmak, veya cerrahların hassas operasyonlarda ellerinin ardını görebilmeleri için bu sistem daha geliştirilmek üzere çalışılıyor. Henüz yapılan kullanımlar projenin çok erken aşamaları olsa da, kompleks teknolojilere gerek kalmadan gerçekçi bir görünmezlik sistemi olarak Rochester Cloak büyük umutlar vaat ediyor.

iOS 8'den iOS 7'ye Dönüş Artık Mümkün Değil

iPhone 4S'in iOS 7.1.2 ve iOS 8.0.2 Farkı

YORUMLAR