Işığı Yansıtmayan Karanlık Bir Gezegen Keşfedildi

Işığı Yansıtmayan Karanlık Bir Gezegen Keşfedildi

Yeryüzünün tüm uzaya açılan gözü Hubble teleskobu, Güneş sisteminin dışında bulunan ve ışığı yansıtmayan bir gezegen keşfetti.Kanada, McGill Üniversitesi gökbilimcileri tarafından saptanan bu yeni karanlık gezegene, bilim insanları WASP-12B ismini verdiler. Jüpiter gezegeninden daha büyük olan gezegenin hareketleri tıpkı dünyanın bir yılda yaptığı hareketlerle eşit, yani gezegen bir günlük tam döngüsünü 24 saatte tamamlıyor.

McGill Üniversitesi gökbilimcileri, keşfettikleri siyah gezegenin yüzeyinin 2600 dereceye kadar ısındığını ve atmosferindeki maddeler ile ışığı tamamen emebildiğini varsaydıklarını da bildirdiler. Gökbilimcilere göre, gezegen yüzeyine gelen ışığın yüzde 94’ünü, radyasyonun da yüzde 40'ını emebiliyor.

Gezegenin üzerinden yansıyan ve "albedo" adı verilen ışık miktarını da ölçen araştırmacılar, WASP-12-B’den geri dönen ışığın son derece düşük olduğunu ölçümlediklerini de ifade ettiler.

Aslında bu tür gezegenlerin daha önce de var olabilecekleri tartışılıyordu. WASP-12-B bu teorinin yanlış olmadığının bir kanıtı oldu. WASP-12b'nin, Güneş'ten daha yüksek bir karbon-oksijen oranına sahip olduğu ve gezegenin karbon açısından zengin bir gaz devi olduğu ifade ediliyor.

Güneş'den Daha Sıcak, Buharlaşan Gezegen Keşfedildi

Güneş Sistemimizde Gizlenen 10. Bir Gezegen Olabilir

YORUMLAR