Işınlanma İçin Yeni Bir Adım

Işınlanma İçin Yeni Bir Adım

Bilim adamları "Işınla beni Scotty" diyebilmemiz için ellerinden geleni yapıyorlar. Cambridge, Gdansk ve Londra üniversitelerinde yer alan bir grup bilim adamından oluşan bir ekip ışınlanma için yeni bir teori geliştirdi. 1960 yılların sonlarında yayınlanan televizyon dizisi Uzay Yolu - Star Trek ile insanoğlunun kafasında ampullerin yanmasını sağlayan ışınlanma fikri 1993 yılından itibaren bilimsel çalışmalara konu olmaktaydı. Geçen yıl ise Çinli araştırmacılar fotonları 88 millik bir mesafede ışınladıklarını iddia etmişlerdi.

Günümüze kadar yapılan çalışmalara genel olarak bakıldığında yapılan çalışmaların hepsi atomik boyutlarda kalmakta. Daha büyük ölçekli çalışmalar ise halen bilim kurgu boyutunda kalıyor. Ama yeni ortaya atılan teori tek atomdan daha fazla ışınlama yapabilmeyi amaçlıyor.

Işınlanmanın temel mantığı birbiri içerisine girmiş kuantum parçacıkları sistemini baz almakta. Şu ana kadar geliştirilen ışınlanma yöntemleri ise ışınlanma işlemi sonrası bu sistemin yapısını tüketmekteydi. Yeni teoride ise bu sistemin ışınlanma sonrası geri dönüştürülebilmesi hedef alınarak tek atomdan fazla objenin ışınlanabileceği varsayılıyor. Bu yöntem elbet ki kusursuz değil; kuantum sistemi ışınlanma işlemleri sonrası belli bir oranda niteliğini kaybetmekte.

Teoriyi geliştiren bilim adamları kuantum parçacıkları arasındaki bağı bir yakıt olarak görmekte. Bu yakıt ışınlanmayı ateşlemekte ve belli bir süre sonra tükenmekte. Eski teorilerde bu yakıt tek ışınlanma sonrası tamamen tükenmekte idi. Yeni sistemde ise yakıt bakımından daha tasarruflu bir yapı söz konusu.

Kim bilir, belki bir süre sonra bilim kurgu filmleri gerçeğe dönüşebilir.

Google Gözlükleri lazer klavyeye sahip olacak

YORUMLAR