İspanya'da Büyük Şirketlere Siber Saldırı Düzenlendi

İspanya'da Büyük Şirketlere Siber Saldırı Düzenlendi

İspanya’da Telefonica, Gas Natural ve BBVA gibi büyük yerli şirketler siber saldırganların hedefi oldu. Gerçekleşen siber saldırı hükümet yetkilileri ve Ulusal İstihbarat Merkezi tarafından da doğrulanırken, saldırının hasarsız atlatıldığı açıklandı.

İspanya’da gerçekleşen siber saldırıda bilgisayar korsanları ülkenin dev şirketlerini hedef aldı. İspanya’nın en büyük telekomünikasyon firması Telefonica, elektrik şirketi Ibedrola, bankacılık devi BBVA ve enerji şirketi Gas Natural saldırıya uğrayan önemli şirketlerin arasında yer aldı.

Siber saldırganlar, veri tabanlarına yeniden erişim sağlamak isteyen şirketlerden yalnızca 300 dolar talep ettiğini bildirdi. Saldırıda hedef alınan şirketler gün boyunca çalışanlarının bilgisayar ve telefonlarının kullanımını tedbir amaçlı kısıtladı.

İspanyol hükümet yetkilileri ve İspanya Ulusal İstihbarat Merkezi (CNI) siber saldırı haberini doğrularken, hükümet kanadından siber saldırının herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmadığı açıklaması yapıldı. İspanya’nın Enerji, Turizm ve Dijital Acente Bakanlığı kaynaklarına göre Çin merkezli olan ve WannaCry adlı bir kötü amaçlı yazlımın kullanıldığı saldırı diğer ülkelerde de görüldü. Saldırının ne amaçla yapıldığı ise belirsizliğini koruyor.

Siber Korsanlar Kırılan İlk Ultra HD Blu-ray Filmini Yayınladı!

Türkiye Siber Güvenlik Uzmanına Aç

YORUMLAR