İsrail, Filistin Görüntüleri İçin Google'dan YouTube Sansürü Talep Etti

İsrail, Filistin Görüntüleri İçin Google'dan YouTube Sansürü Talep Etti

Ülkemizde bir hayli sıkça karşılaştığımız YouTube üzerinde içerik engelleme talepleri bu sefer farklı bir kaynaktan geldi. YouTube sansürü nedeniyle ülkemizde birkaç sene YouTube'un erişime kapalı kaldığına tanık olmuş, dönem dönem belli siyasi nedenlerden ötürü YouTube üzerinde içeriklerin özel olarak engellendiğini görmüştük. Ülkemiz Google'a gönderilen içerik engelleme taleplerinin büyük bir çoğunluğunu elinde bulundururken dünya üzerindeki en çok içerik engelleme talep eden ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor.

Görünen o ki ülkemizin bu alanda iddialı bir rakibi olacak. Geçtiğimiz günlerde İsrail resmi makamları ve Google yetkilileri arasında gerçekleşen bir görüşme İsrail ve Filistin arasındaki savaşın sosyal medyaya yansımasıyla ilgili tedbirlerin konuşulduğu bir toplantı olarak düzenlenmiş. İsrail görüşmede Google'dan Filistinliler'in YouTube üzerinde kendi kontrolleri dışında yükledikleri savaş videolarını birlikte görüntüleme ve engelleme konusunda yardım talep etmiş.

İsrail'de basın hükümet tarafından ciddi bir denetim altında. Ülkedeki basın üyeleri herhangi bir görüntü paylaşmadan önce bu görüntüleri devlet kurumlarına iletmek ve ancak onay aldıklarında yayınlamak zorundalar. Fakat basın üzerindeki bu denetim İsrail tarafından sosyal medyada uygulanamıyor. Görüşmenin temel nedeninin de bu olduğu söylenebilir.

Google'ın bu talebe nasıl cevap vereceği merakla beklenirken firmanın İsrail hükümetine olumlu yanıt vermesi Google'ın baskı ve sansüre izin vermesi anlamına gelebilir.

YORUMLAR