İstanbul'a Yeni Sürücüsüz Metro Hattı

İstanbul Metro

Dünyanın en büyük metropollerinden İstanbul’un trafik ve ulaşım sorununu çözmek adına bir adım daha atıldı.

Önümüzdeki yıl faaliyete geçecek olan sürücüsüz yeraltı treni hattıyla birlikte Halkalı-Yenikapı arasının 39 dakikaya düşeceği söylendi.

Halkalı-Yenikapı metro

2017’nin son günlerinde kullanıma açılan Üsküdar-Ümraniye sürücüsüz metro hattı, Türkiye’de bir ilke imza atmış ve metro seferleri açısından büyük bir yenilik olarak gösterilmişti. Benzer uygulamaları farklı hatlar üzerine taşımakta kararlı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yapılmakta olan Yenikapı-Halkalı metrosunun sürücüsüz olması için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Hâlihazırda 13 istasyonu bulunan Kirazlı-Yenikapı metrosunun Halkalı’ya kadar uzatılması suretiyle 8 yeni durağın daha açılmasının planlandığı kaydedilirken, hattın toplamda 24 kilometre uzunluğa erişeceği belirtildi. Yeni hattın Bağcılar-Kirazlı-Küçükçekmece-Halkalı metro hattı güzergahı Barbaros, Malazgirt, Mimar Sinan Caddesi, Fatih, Halkalı Merkez, Hastane, Yarımburgaz, Halkalı istasyonlarından müteşekkil olacağı yine açıklamada kendisine yer bulan bilgiler arasında yer aldı.

Bir merkezden ve sürücüsüz olarak kontrol edilebilen sürücüsüz metro setleriyle donatılacak olan yeni hattın saatte 90 kilometre hıza kadar ulaşacağı ve seferini 39 dakika gibi bir sürede tamamlayacağı dile getirildi. Gelecek yıldan sonra hizmete girmesi planlanan hattın, çalışmalarının sürdüğünün altı çizildi.