İstanbul Belediye Başkanından UBER'e Tam Destek

Uzun bir süredir taksicilerle Uber arasındaki olan kavgaya İBB Başkanı Mevlüt Uysal yorum yaptı. Konu hakkında İstanbul taksicilerine karşı çıkan Uysal, iTaksi sistemine kayıt olmayan taksicileri uyardı. Uysal açıklamasında "Yaklaşık 18 bin taksicimiz var ancak iTaksi'de 5 bin üyemiz var. Diğerleri niye taktırmıyor?" dedi.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen 2. Su ve Atık Su Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı’na, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile birlikte katılan İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal farklı konularda yorum yapmaktan kaçınmadı. Uber ile taksiciler arasındaki tartışmaya değinen Uysal, iTaksi'nin Uber'den daha yerli olduğunu ve bu sebepten dolayı taksicilerin iTaksi'ye kayıt olması gerektiğini vurguladı. Ancak bunun yerine taksicilerin Uber şoförleriyle kavga etmeyi tercih ettiklerini belirten Başkan, bu konuda Uber'e destek çıktı.

Bunun dışında tüm İstanbul taksicilerinin iTaksi'ye üye olması gerektiğini belirten Başkan Uysal, "Uber'in yerlisini yaptık; iTaksi. Aslında sistem olarak aynı sistem, ama birisinde kararı ABD’de New york’ta birileri veriyor, diğerini ülkemizde bu konunun ilgililerinin oluşturduğu bir ekip veriyor. 18 bin taksicimiz var dersek 5 bin civarında üyemiz var. Niye taktırmıyorlar? Şoför diyor ki, ‘başkanım, kamera koyup bizi takip ediyorlar içeride’. İyi baba, bundan başka da çaresi yok yani." diyerek haksız olan taksicileri savunmaktan kaçındı.

'Uber, Taksiden Daha Rahat ve Daha Güvenli'

Uber'in normal taksi sistemlerinden daha rahat ve güvenli olduğunu ifade eden Mevlüt Uysal, “UBER, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek. Biz o konfordan uzak kalmamalıyız." şeklinde konuştu. İşte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın konu hakkındaki açıklamaları:

YORUMLAR