İstanbul'da Otoparkların Doluluk Oranı Mobil Uygulamayla Görülebilecek

İstanbul'da Otoparkların Doluluk Oranı Mobil Uygulamayla Görülebilecek

İstanbul gibi metropollerde yaşıyorsanız, otopark sıkıntısının bazen sinir bozucu noktalara ulaştığını bilirsiniz. Bu sorunun çözümü için uğraşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, otoparklara yerleştirilecek bin 500'den fazla sensörden toplanacak veriler sayesinde insanlara otoparkların doluluk oranını gösteren bir mobil uygulama geliştiriyor. 

Türkiye'nin kalbi İstanbul için başlatılan bu çalışma, kent genelindeki otoparkların tek merkezden yönetilmesini amaçlıyor. Anadolu Ajansı'ndan Gökhan Yılmaz'ın haberine göre, İSPARK'ın kent genelinde işlettiği otoparkların, merkezi otomasyona dahil edilmesini öngören sistem, sürücülere önemli kolaylık sağlayacak. Geliştirilen mobil uygulamanın adı "ibb yol gösteren" olacak ve otoparkların doluluk oranı bu uygulamadan gösterilecek. 

iOS ve Android işletim sistemi için geliştirilen uygulamanın özellikleri ise ihtiyacı karşılayacakmış gibi görünüyor. Otoparkların teknik özellikleri, boş veya doluluk oranları, fiyat tarifeleri ve ulaşım bilgilerinin yer aldığı ibb yol gösteren uygulamasında, İstanbulkart ile otopark ücreti ödemek de mümkün olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan bu çözümü siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu uygulama otopark sorununa çare olur mu?

YORUMLAR