İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'na Göre Uber Yasal Değil

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'na Göre Uber Yasal Değil

ABD merkezli uluslararası ulaşım şirketi olan Uber'in yüzü Türkiye pazarında bir türlü gülmüyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, 2017 yılında Uber sisteminde çalışan sürücülere ve yolculara ceza kesildiğini ifade etti.

İTEO başkanı Yahya Uğur'un yaptığı yazılı açıklamada, telefonla araç çağırma siitemi Uber'in tamamen yasa dışı olduğunu vurguladı. Gerekli vergileri ödemeyen ve İstanbul'daki taksicilerin hakkını yediğini söyleyen Uğur, Uber ile yolcu taşıyan 1961 sürücüye 2 bin 628 TL ceza kesildiğini belirtti. Ayrıca 1980 Uber müşterisine ise, 292 TL ceza yazıldığını açıkladı.

Türkiye'de gelişmesinin yanlış olacağını ve taksicilik sistemini ağırlaştırdığını söyleyen Yahya Uğur yaptığı açıklamada, "Telefon ile araç çağırma sistemi olan Uber tamamen yasa dışı. Bu sebeple hem şoförüne hem de yolcusuna ceza yazılıyor. Ayrıca Uber, sadece avukat desteği veriyor. Dava kaybedildiğinde şoför yüklü bir ceza borcuyla başbaşa kalıyor. Yolcunun cezası zaten yolcunun üzerine kalıyor ve birkaç yıl sonra katlamalı olarak karşısına çıkıyor. Müşterilerin ve şoförlerin yasal taşıma sistemlerini tercih etmesi hem vergilendirme açısından hem de güvenlik açısından önemli." sözlerini sarf etti.

Dünyanın birçok ülkesinde kullanıcılarına destek sağlayan Uber, yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen ülkemizde de istediği yerlere gelmeyi başarabilecek mi?

Engelliler Uber'in Üzerine Yürüdü

Uber, Rusya Hisselerini Yandex'e Devrediyor

YORUMLAR