İstanbul Yeni Havalimanı, Uçak Bileti Fiyatlarını Düşürebilir

İstanbul Yeni Havalimanı, Uçak Bileti Fiyatlarını Düşürebilir

2015 yılından bu yana inşaatı devam eden ve ilk etabının 29 Ekim’de açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nın bilet fiyatlarını düşürebilir.

Şu anda yüzde 88,5 oranında ilerleme sağlanan İstanbul’un 3. havalimanı, dünya havacılığın yeni cazibe noktası olmaya hazırlanıyor.

Yeni Şafak'a açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Yeni Havalimanı’nın hizmete girmesiyle birlikte bilet fiyatlarının düşebileceğinin sinyalini verdi.

Yeni Havalimanı

Uçak biletlerinin fiyatını belirleyen kriterin rekabet olduğunu söyleyen Ekşi, petrol ve dolar kurundaki yükselişin bilet fiyatlarını etkilediğini belirtti. “Yeni Havayolu rekabeti arttıracak bu da fiyatlara yansıyacak. Fiyatlar bir nebze de olsa düşürecektir” diyen Ekşi, 3. havalimanı ile birlikte THY ve Türk sivil havacılığının önünün açılacağını vurguladı.

Dünyada birçok noktaya uçmak istediklerini, ancak Atatürk Havalimanı'nın kapasitesini doldurduğu için bu amaçlarına ulaşamadıklarını söyleyen Ekşi, şöyle konuştu:

"İstanbul Yeni Havalimanı, Türk sivil havacılığının dönüm noktalarından biri olacak. Çünkü 200 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanından bahsediyoruz. 5 paralel pisti olan bir havalimanından bahsediyoruz. Bu şu anlama geliyor, 5 uçak aynı anda inip kalkabilecek.Bütün fazları tamamlandığında, Türkiye'nin GSYH'nın yüzde 4'ünü karşılayabilecek. İlave istihdam sağlayabilecek bir havalimanından bahsediyoruz"

Atatürk Havalimanı, 31 Ekim 2018 saat 00:00’dan itibaren  tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere kapatılacak. İstanbul Yeni Havalimanı'nın resmi açılış töreninin 29 Ekim 2018 tarihinde yapılması planlanıyor.

Kaynak: Yeni Şafak