İstanbul'da i-Taksiler Hizmete Giriyor

İstanbul'da i-Taksiler Hizmete Giriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Ulaşım Sistemleri'ne yeni bir sitem daha ekliyor. i-Taksi şehir içi ulaşım sistemi taksi ile seyahati daha güvenli ve modern bir hale getirmek amacı güdüyor.

Üst düzeyde güvenlik, hizmet  kalitesi, otomatik ödeme sistemleriyle yolculara büyük kolaylık getirmek için  geliştirilen i-Taksi projesi, İstanbul'da bireylerin ve grupların ulaşımında büyük kolaylık ve avantaj sağlayacak. Projenin amacı, yollarda boşta gezen taksi sayısını azaltmak, taksilerin etkin ve verimli kullanımını sağlamak olarak lanse edildi. İ-Taksi uygulamasıyla, taksi şoförlerinin hizmet kalitesinin artacağı, alınan hizmet kalitesine ilişkin tüm bilgilerin bir veri tabanında işleneceği de belirtildi.

Taksi hizmet kayıt merkezleri

 i-Taksi hizmeti ile sisteme kayıtlı taksilerin merkezden takip ve kontrolünün sağlanacağı, yurttaşların da anında boş taksiye ulaşabilmesinin sağlanacağı projenin en büyük hedeflerinden biri. Lansmanda, boşta gezen taksilerin sayısının  azaltılarak hem trafiğin rahatlaması hem de İstanbul ulaşımının kolay erişilebilir kılınması  esas alındığının hedeflendiği söylendi. i-Taksilerin kullanacağı yazılım tamamen milli bir yazılıma ait olan bir alt yapıdan oluşuyor.

Güvenli yolculuk

Taksi içindeki kameralardan elde edilen görüntülerin aracın içinden alınarak ve herhangi bir merkeze aktarılmayacağı, güvenlikle ilgili bir  problem olduğunda teknik ekibin kamera görüntülerini alıp inceleyeceği de i-Taksilerin güvenlik hizmetlerinden biri. Bu sistem bir eşit kara kutu görevi görecek. Ancak bu kayıtlar, belirli bir süre takside saklı kalacaklar, daha sonra silinecekler. Sistemle taksiciye güvenlik kamerası, panik düğmesi ve GPS takip imkanı sağlanıyor, yolcular da çoklu dil desteği, sürücüleri puanlayabilme, puana  göre taksici seçebilme, rezervasyon yapabilme, kredi  kartı, İstanbul Kart ve nakit ödeme ve acil durum butonu gibi olanaklardan faydalanabilecek.

i-Taksi hizmeti ilk etapta 4 bin takside  başlayacak.

YORUMLAR