İstanbulkart Bakiyesine Dönüşen Pet Şişe Uygulaması Başladı

İstanbulkart Bakiyesine Dönüşen Pet Şişe Uygulaması Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara attıkları pet şişeler üzerinden İstanbulkart bakiyesi kazandıran uygulamanın resmen başladığını açıkladı. İstanbullular, duraklara yerleştirilen otomatlara 28 adet 1.5 litrelik pet şişe attıkları takdirde turnikelerden tek geçiş hakkı elde edebilecekler.

İBB tarafından geri dönüşüme katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje, İTÜ Ayazağa durağına yerleştirilen ilk otomat ile resmen başladı.

Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerı'na atık pet şişe ve alüminyum içecek kutusu atan vatandaşların İstanbulkart’larına belli miktarlarda para yüklenecek.

pet şişe istanbulkart

0,33 litrelik pet şişe atıldığında İstanbulkart'a 2 kuruş, 1 litrelik pet şişe için 6 kuruş ve 1,5 litrelik pet şişe karşılığında 9 kuruş yüklenecek. Vatandaşlar, 0.33 litrelik alüminyum içecek kutusuna 7 kuruş, 0.5 litrelik alüminyum içecek kutusuna ise 9 kuruş bakiye kazanacak.

İstanbulluların tek geçiş hakkı elde etmek için Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerı'na atması gereken pet şişe ya da alüminyum miktarı ise şu şekilde:

  • 130 adet 0.33 litrelik pet şişe
  • 86 adet 0.5 litrelik pet şişe
  • 43 adet 1 litrelik pet şişe
  • 28 adet 1.5 litrelik pet şişe
  • 37 adet 0.33 litrelik alüminyum kutu
  • 28 adet 0.5 litrelik alüminyum kutu

Dünyanın bazı ülkelerinde uygulanan bu proje, Türkiye’de ilk defa İstanbul’da uygulanmaya başlandı. Ayrıca proje kapsamında Eyüp, Beyoğlu ve Şişli ilçelerindeki ilkokullar için 100 adet akıllı konteyner üretilecek. Böylece ilköğretim çağındaki çocuklara çevre bilinci kazandırılması amaçlanıyor.

YORUMLAR