İşte Apple Hisselerinin Düşüş Sebebi

Halihazırda dünyanın en değerli şirketi konumunda olan Apple, Ekim ayından bu yana sürekli düşüş içerisinde. Peki trilyonluk şirketin hisseleri neden günden güne eriyor? İşte ortaya atılan bazı iddialar:

Yılbaşından bugüne kadar pek çok iniş çıkış yaşayan Apple'ın 180 dolar civarında olan hisse fiyatları yalnızca yüzde 2,3 yukarı çıkmayı başardı. Hem yeni iPhone'ların etkisi hem de home tuşu barındırmayan iPad ile dikkat çekmeyi başaran şirketin en büyük sorunu fiyat politikası olarak görülüyor.

Ülkemiz de dahil olmak üzere birçok bölgede yüksek fiyatlar yüzünden istediği satış başarısına ulaşamayan Apple'ın hissedarları bu konuda endişeli. Öngörülen satışları ve istenilen patlamayı yaratamayan 2018 model iPhone'ların sert bir satış dalgasını tetiklediğini söylemek gerekiyor. Aynı zamanda satılan iPhone'ların sayısını açıklamayan Apple satışlarının ne derece düştüğü tahmin edilebiliyor.

Apple, Planlarını Yatırımcılardan Gizliyor

ApplePay, Apple Music ve App Store gibi yazılım hizmetlerinde başarılı olan Apple'ın bazı sektörlerde ne tür hamleler yapacağı bilinmiyor. Örneğin henüz televizyon ve filmler konusundaki planlarını resmen paylaşmayan şirketin yatırımcıları da tedirginliklerden kaçamıyor. Konu hakkında açıklama yapan Wedbush Securities'ten Daniel Ives şunları söyledi:

"Bu yıllar Apple için kesinlikle gerilim dolu bir dönem. Fakat bu ürün döngüsü yatırımcıların umduğu seviyeye gelmiş gibi gözükmüyor. İki, üç, dört yıllık döneme bakınca Apple'ın hikayesinde büyük bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum."