İşte Apple iOS 9'un Hiç Bahsedilmeyen Bazı Özellikleri

İşte Apple iOS 9'un Hiç Bahsedilmeyen Bazı Özellikleri

Apple iOS 9’u açıkladı açıklamasına ama her şeyi açıkladı mı dersiniz? Hayır, Apple iOS 9 üzerinde gelecek bazı özelliklerden hiç bahsetmedi. Oysa bu özellikler de yabana atılacak şeyler değil. İşte o özellikler. 

iOS 9'da Kullanıcıları Neler Bekliyor? blog yazımız iOS 9 işletim sistemiyle gelecek olan yenilikleri toparlayan bir makale. Ancak Apple’ın perde arkasında neden tuttuğu belli olmayan birkaç iOS 9 özelliği daha var. 

iCloud Sürücü uygulaması bunlardan bir tanesi. iCloud depolama servisinin kullanımını kolaylaştıran bu uygulamadan WWDC 2015’te pek bahsedilmedi. Bunun sebebi iCloud’un geçen sene yaşadığı güvenlik sorunu yüzünden Apple’ın yeni sorulardan kaçınmak istemesi olabilir. 

6 haneli şifreleme uygulamasından da Apple söz etmedi. iOS 9 Touch-ID cihazlarda kullanıcılardan bundan böyle 4 değil 6 haneli bir kod isteyecek. Böylelikle cihazların kırılma olasılığını daha da güvenceye almış olacak. 

iOS 9 cihazların klavyesi de yeniliyor. Apple, iOS 9 QuickPad ile iPad’leri Gerçek Bir Bilgisayara Dönüştürüyor haberimizde Apple, WWDC 2015’de yeni bir klavye uygulamasından bahsetmişti. Ancak standart klavye uygulamasının da değişeceğinin üzerinde durmadı. Var olan iOS klavyesine bazı yenilikler uygulayan Apple, klavyede büyük harf ve küçük harf geçişlerinde değişiklikler yaptı. Şimdiye kadar hep büyük harfler gördüğümüz iPhone klavyesinde bu durum küçük harfe dönüştürüldü ve seçim bize bırakıldı.

iOS 9 cihazlarda bulunan eski Helvetica Nue fontunu da değiştiriyor. Helvetica Nue yerine artık San Francisco adında yeni bir font ailesiyle tanışacağız. Aradaki fark çok fazla değil ama dikkatli kullanıcıların gözünden kaçmayacaktır. 

iOS 9 bir uygulama arama çubuğunu da hizmete sunacak. Böylece fazla uygulama yüklemiş kullanıcılar ana sayfadan uygulamanın adını yazarak istedikleri servise ulaşabilecekler. Bu durum tonlarca ikon arasında uygulama arama durumuna da bir son verecek.

iOS 9, "telefonum nerede" gibi bir de "arkadaşlarım nerede" uygulamasıyla geliyor. Bu uygulama App Store’da zaten var olan bir servis. Ancak bundan böyle iOS 9’un standart uygulamalarından biri oluyor.

iCloud’dan e-postaya doğrudan doküman ve dosya ekleme özelliği de Apple’ın WWDC 2015’te bahsetmediği özelliklerden biri. iCloud’da bulunan bir dosyanın üzerine uzun süre dokunursanız doğrudan bir e-postaya ekleme özelliğini görebileceksiniz. 

Birden fazla dosya seçmek için de artık tek tek resimlerin ya da dokümanların üzerine tıklamak zorunda kalmayacağız. iOS 9 parmağımızı dosyalar üzerinde kaydırarak birden fazla dosya seçmemize olanak tanıyor.

Yeni Apple Servisleri Bakın Hangi Uygulamaların Hayatını Karartacak

Mac OS X Yosemite'ye Elveda, El Capitan'a Hoşgeldin!

iOS 9.0 Beta 1 Yayınlandı 

YORUMLAR