İşte Dünyanın En Büyük Bitcoin Madeni

İşte Dünyanın En Büyük Bitcoin Madeni

Son yıllarda tüm dünyanın konuştuğu şeylerin başında kripto paralar geliyor. Büyük devletler ve finans şirketleri, kripto para birimleri konusunda önemli adımlar atmaya başladılar. Peki, değeri 5.000 dolara yaklaşan Bitcoin’in arka planında neler yaşandığını merak ediyor musunuz?

Bitcoin, diğer kripto paralar içinde en fazla rağbet gören kripto para birimi. Dünyanın en büyük Bitcoin madenlerinden birini işleten Bitmain, küresel bitcoin ağındaki tüm işlemci kapasitesinin yüzde 29’unu kontrol ediyor.

Her geçen gün daha da değerlenen dijital para birimleri, yeni bir sektörü ortaya çıkardı. Bu sektörler arasında en önemlisi ise ‘Bitcoin işçiliği’ adı verilen meslek olarak göze çarpıyor.

Çin’in İç Moğolistan bölgesi Bitcoin işçiliğinin yoğun olarak yapıldığı yerlerden bir tanesi. Çin’e ait bir özerk bölge olan İç Moğolistan, bitcoin ağındaki işlemci gücünün yüzde 29’unu elinde tutuyor. Bu anlamda İç Moğolistan Bitcoin işçiliğinde merkez konumunda.

Nüfusu 2 milyonu bulan Ordos kentinde, yüksek değerli kripto para üretebilmek içi çok sayıda ucuz iş gücü kullanılıyor. Bitmain şirketi Bloomberg’e yaptığı açıklamada bitcoin madenciliğinden günde ortalama 250 bin dolar kazandığını belirtiyor.

Bitmain bundan sonrası için ürettiği çiplere yapay zeka desteği sağlayacağını, böylece yapay zeka teknolojileri alanında da söz sahibi olmak istediklerini söyledi.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği, bilgisayarınıza özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmanızdan ibaret ve bu sayıyı özellikli yapan şey ise, bulunmasının oldukça zor olması ve bulmanın gittikçe zorlaşması. Zor bulunmasının ve zorlaşmasının sebebi ise şans eseri değil. Bunun sebebi Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik önlemi olması.

Aslında madencilik denilen şeyi, bilgisayarınıza oynattığınız bir şans oyunu ya da rakamlardan oluşan bir saman yığınında, yine rakamlardan oluşan bir iğne aratmak gibi düşünün. Burada her bir yaptığınız arama hamlesini de işlemci gücünüzle doğru orantılı olduğunu varsayın. Bu durumda bu işe ne kadar çok işlemci gücü yatırırsanız, saman yığınında bir iğne bulma olasılığınız o kadar artacaktır.

Özet geçmek gerekirse; madencilik zor ve çok miktarda işlemci gücü gerektiriyor, zorluğu da her geçen gün giderek artıyor.

Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır? İşte, Bitcoin Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Bitcoin Kripto Para Sisteminde Milyoner Olan Genç Gündeme Oturdu

Estcoin, Dünyanın İlk Resmi Kripto Para Birimi Oldu

YORUMLAR