İşte Dünyanın En Çok Satan Akıllı Telefonu

Geçtiğimiz Mart ayının verilerine göre iPhone X ve iPhone 8 Plus satışlarındaki ivme hızla artıyor. Ay içerisinde pazar payını korumayı başaran bu iki cihazın hemen arkasında ise Xiaomi Redmi 5A boy gösterdi. Samsung'un ise beşinci sırada olması dikkat çekti.

Pek çok kullanıcının yaptığı kötümser tahminlere rağmen iPhone X dünyanın en çok satan akıllı telefonu olmaya devam ediyor. Counterpoint Research tarafından sunulan verilere göre Apple'ın geçtiğimiz yıl tanıttığı üç iPhone modelinin iki tanesi şu anda bir hayli popüler durumda. Özellikle en büyük rakibi Samsung'a karşı önde olan iPhone, iki modeliyle bu listedeki zirvede yer alıyor. iPhone X'un pazar payı yüzde 3,5 seviyesine yükselirken, iPhone 8 Plus'ın payı ise 2,3 ile ikinci sıraya kadar çıkmış durumda.

İki farklı iPhone'un hemen arkasında yer alan Xiaomi Redmi 5A'nın pazar payı da küçümsenmeyecek seviyede. Yüzde 1.8 payla üçüncülüğü kapan Xiaomi'nin arkasında ise yine Çinli üretici Oppo bulunuyor. Oppo A83 modeliyle pazarın 1.8'sine hükmediyorken beşinci sırada Samsung'u görüyoruz. Burada yüzde 1.6'lık pazar payıyla Galaxy S9 yer alıyorken, onun hemen arkasında S9 Plus boy gösteriyor. Koreli üretici Samsung'un bu alanda Çinli markalarla sıkı rekabet içerisinde olduğu gözlerden kaçmıyor.

Ayrıca yeni iPhone modelleri arasında en küçüğü olan iPhone 8'in yüzde 1.4'lük paya sahip olduğu gözlemlendi. Yani Apple kullanıcılarının daha büyük ekranlı modelleri tercih ettiğini anlayabiliyoruz. Aynı zamanda pek çok analistin son zamanlarda tahmin ettiği gibi iPhone'lardaki yüksek fiyatın kullanıcılar için bir sorun teşkil etmediği apaçık ortada.

Peki ya sizce Apple bu satış rakamlarını hak ediyor mu? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.