İşte Dünyanın En Küçük Bilgisayarı: Micro Mote

İşte Dünyanın En Küçük Bilgisayarı: Micro Mote

(M^3) kod adlı Micro Mote dünyanın en küçük bilgisayarı. Büyüklüğü sadece bir pirinç tanesi kadar olan bilgisayar bildiğiniz her işlemi gerçekleştirecek kapasitede tasarlandı.Bilgisayar dünyasının çehresini değiştirecek buluşlar bazen insanı şaşırtıyor. Michigan Micro Mote’da bunlardan biri. Bir pirinç tanesinden daha büyük olmayan Micro Mote IOT (Nesnelerin İnterneti) projelerinde ve tıp alanında kullanılacak. Kamera, ısı ölçer, veri yapılandırma ve işleme özelliklerine sahip Micro Mote, Nesnelerin İnterneti projesinde cihazların birbirleriyle iletişim kurabilmelerinde önemli rol oynayacak. Böylelikle akıllı evler tabir edilen elektronik donanımlı evlerin daha ucuza mal ediliyor olmaları da mümkün olabilecek.

Küçücük boyuna rağmen Micro Mote şu işlemleri başarıyla kontrol edebiliyor; fotoğraf çekebiliyor, sıcaklık değişikliklerini algılıyor bu değişiklikleri veri tabanında işleyebiliyor, basınç ve belli ortam değişikliklerini de ölçümleyerek değerlendirebiliyor ve sakladığı bu bilgilerden analizler yapabiliyor.  

Micro Mote petrol ararken kullanılan derin kuyulardan, tıbbi merkezlerde operatörlerin ulaşamadığı anatomik yapılara, tüm ev cihazlarını kontrol etmeye kadar büyük bilgisayarların ulaşamadığı her yere ulaşmak üzere tasarlandı. 

İşte Micro Mote’un CBS televizyonlarında yayınlanan hikayesi:

Razer OSVR Sanal Gerçeklik Gözlüğü Leap Motion Teknolojisiyle Geliyor

NASA'dan Sıra Dışı Uçak Tasarımı

Tesla'dan Model S İçin Eşi Görülmemiş Kontrol Paneli

YORUMLAR