İşte Türkiye'nin Gökyüzündeki Yapay Zekalı Milli Kamikazeleri

İşte Türkiye'nin Gökyüzündeki Yapay Zekalı Milli Kamikazeleri

Türkiye, insansız hava araçları (İHA) teknolojisinde yeni bir boyuta geçmek üzere. Milli kamikazeler (vurucu drone) ve yapay zeka algoritmalarıyla donatılan gözetleme maksatlı otonom "drone"ların sürüler halinde hareket edip birlikte çoklu harekatlar yapabilmeleri planlanıyor.

Anadolu Ajansının haberine göre bu girişim ile birlikte, Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM), Türkiye'yi insansız hava aracı teknolojisinde farklı bir noktaya taşımayı planlıyor. STM, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığına sistem mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek hizmetleri veriyor.

STM, Türkiye'de bir ilk olan kamikaze ve gözetleme maksatlı otonom drone sistemlerini, 13'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) sergileyemeye hazır olduğunu da açıkladı. STM'nin raporuna göre, bu dronelar üstün taktik özellikleri ile donatılmış vaziyette asimetrik harp, terörle mücadele ve güvenlik operasyonlarında kullanılacaklar.

Asimetrik savaş ve terörle mücadele benzeri vurucu operasyonlarının en önemli aracı olan Alpagu, eski Türkçe'de "tek başına düşmana saldıran yiğit" anlamına geliyor. Yani bir nevi kamikaze görevi görüyor. Otonom veya elle kontrol edilebilen Alpagu'nun Togan ve Kargu'dan tek farkı, sabit kanatlara sahip olması ve bir platformdan fırlatılabilmesi.

Özel tasarımı sayesinde hafif ve kompakt bir tasarıma sahip olan Alpagu dronelar, tek kişi tarafından azami 45 saniyede kullanıma hazır hale getirilebiliyorlar.

Milli Helikoptere Milli Füze Yerleştiriliyor

Milli Savunma Bakanı, Milli Helikopterin Uçacağı Tarihi Açıkladı

Milli Jetimiz TF-X, Semalarda Fotoğraflandı

YORUMLAR