İstenmeyen Arama Servisi Truecaller'a Mesajlaşma Özelliği Geliyor

Truecaller mesajlaşma servisi

İstenmeyen aramaları ve mesajları gösteren akıllı telefon uygulaması Truecaller, beklenmedik bir değişiklik yaptı. Çokça kullanılan uygulama, son güncellemeyle birlikte mesajlaşma özelliğini hizmete sokacağını duyurdu.

Truecaller mesajlaşma

Truecaller, Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılacak mesajlaşma özelliğinin halihazırda Android üzerinde yapılan beta sürümüne eklendiği açıkladı. Yapılan beklenmedik değişimin ise Truecaller’ın Hindistan’daki yeni girişimleri olduğu belirtildi. Hindistan’da başka hiçbir ülkede olmadığı kadar çok kullanılan Truecaller, Chillr isimli girişimi satın alarak, kişiden kişiye para gönderme gibi çeşitli özellikleri uygulama içerisine eklemeye karar vermişti. Üçüncü parti geliştiricilerin uygulama içerisinde çalışacak eklentiler yapmasına da izin vermeyi planlayan Truecaller, tüm bunların düzgün olarak çalışması için mesajlaşma yeteneğinin elzem olduğunu görerek, gerekli geliştirmeyi yaptılar.

Sahte haberlerle savaşacak

Truecaller, mesajlaşma özelliğinin devreye girmesinin ardından atacağı ilk adımlardan bir tanesinin fake haberlerle mücadele olduğunu söyledi. Özellikle Hindistan’da WhatsApp yoluyla sahte haberlerin yayıldığını aktaran Truecaller yöneticileri, bunu engellemek adına yapay zeka ve makine öğrenimi teknikleri geliştireceklerini vurguladılar.

WhatsApp geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Hindistan’da 200 milyon kullanıcısı olduğunu söylemişti. Neredeyse WhatsApp kadar kullanılan Truecaller ise mesajlaşma servisinin devreye girmesinin ardından Hindistan’daki WhatsApp egemenliğini kırabileceğini ifade etti.