İsveç Twitter'dan Açıkladı: İsveç Köftesi Türklere Ait

Tüm dünyada İsveçlilere ait olarak bilinen ve bir hayli popüler olan İsveç Köftesinin gerçek sırrı açıklandı. Bu açıklamayı Twitter adresinden yapan İsveç, "İsveç Köftesi Türkiye'den gelen bir tarife dayanıyor. Gerçeklere bağlı kalalım.” ifadesini kullandı.

Meşhur İsveç Köftesinin tarifinin 17.yy'da yaşamış olan 12. Karl tarafından İsveç'e getirildiği belirtilirken 12. Karl'ın bir süre Osmanlı Devletinde yaşadığı ve buradaki köfteden hoşlandığı dile getirildi. Uppsala Üniversitesi Edebiyat Bölümü Araştırmacısı Annie Mattson konu hakkında yaptığı açıklamasında İsveç Köftesininkahvenin ve lahana dolmasının Türklerden getirildiğini söyledi.

"Rusya'ya karşı savaş kaybeden İsveç Kralı 12. Karl, zorlu bir dönem geçirdiği için Osmanlı'ya sığınmış ve buradaki Türk mutfağından etkilenmişti." şeklinde bir açıklama yapan Mattson, 12. Karl'ın Türkiye'de 'Demirbaş Şarl' olarak da tanındığını dile getirdi. Ayrıca araştırmacı Mattson, 12. Karl'ın 5 yıl kadar Moldova'nın Bender kentinde kaldığını belirtti.

Yani gerçekleri açıklamaktan kaçınmayan İsveç, meşhur köfte tariflerinin Türklere dayandığını açıkladı. Sweden.se adresinden yapılan bu açıklamada “İsveç köfteleri, aslında Kral 12. Karl'ın Türkiye'den eve getirdiği tarife dayanıyor. Gerçeklere bağlı kalalım.” ifadesine yer verildi.