İTÜ Öğrencilerinden Kanserin Erken Teşhisi için Dev Proje

İTÜ Öğrencileri Kanserin Erken Teşhisi 1

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü Öğrencileri, kanserin erken teşhisinde kullanılabilecek yeni bir cihaz geliştirdi. Nanoteknoloji temelli MEMS cihazı, TÜBİTAK'ta 229 proje arasında birinci seçildi.

Kanserin erken teşhisine yönelik bir proje üzerinde 2 yıldır çalışan İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü lisans son sınıf öğrencileri Mehmet Tuğrul Birtek (24) ve Berke Erbaş (23), projelerinde önemli bir aşama kaydederek nanoteknoloji temelli bir MEMS cihazı ve bir de çip geliştirdi. Cihazın bir şeker ölçüm aleti gibi çalışacağı ve bu sayede bir insanın kanında kanserli hücre bulunup bulunmadığını tespit edebileceği ifade edildi.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Trabzon gözetiminde 2 yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını belirten Birtek ve Erbaş, şimdilerde İTÜ Nanoteknoloji Araştırma Merkezi'ndeki özel laboratuvarda çalışmalarına devam ediyor.

İTÜ Öğrencileri Kanserin Erken Teşhisi 2

Erken Teşhisle Hayat Kurtarılacak

Geliştirdikleri kanser teşhis cihazı hakkında konuşan Erbaş, ''Geliştirdiğimiz cihaz, testleri laboratuvar ortamından çıkartıp hasta başı tedaviye uygun bir hale getirecek. Proje üzerine çalışarak geliştirmeye çalışıyoruz.'' diye konuştu. Dünyada da bu konuda araştırmaların yapıldığına dikkat çeken Erbaş, ''Hızla ilerleyen bir yatırım var. 5-10 yıl sonra şeker ölçüm tespit cihazları gibi kanser ölçüm ön tanı cihazları olması hedefleniyor. Cihazı insanlar eczanelerden alarak kendi evlerinde test yapacak. Cihaz, insanları kansere karşı önlem alacağı bir konuma getirecek. Biz de bunun Türkiye'deki ayağı olup katkı sağlamak istiyoruz. Elimizdeki bu taşınabilir cihaza 5-10 yıl sonra herkes evinde ulaşabilecek ve kansere karşı erken tanı yapabilecek hale gelecek. Cihaz sayesinde erken teşhisle hayat kurtarılacak." dedi.

Çalışmalarını laboratuvar ortamında denediklerini ve proje için patent başvurusu yaptıklarını söyleyen Mehmet Tuğrul Birtek de, ''Hasta üzerinde cihazı deneme aşamasına geçmedik. Bu daha sonraki aşamamız. Dünyada henüz klinik olarak birebir uygulaması yok. Bunun üzerine çalışmalar devam ediyor. Cihaz ve çiplerin verimliliklerini artırarak, kan üzerinde deneyenlere geçip sonuç almayı hedefliyoruz. Yaptığımız çipler, bir insan saçı kalınlığında bir mikro kanala sahip. Bu çipin içerisine hücreler giriyor ve biz bunları karakterize ediyoruz. Yani kanda kanser hücresi varsa, biz bu hücreleri bir noktada toplayacağız. Bunu hücrelerin boyutsal ve elektriksel farklılıklarından faydalanarak yapacağız. Vücuttaki kan hücreleri ile kanser hücreleri farklılık gösteriyor. Biz bu farklılıkları tespit edip, 'sizde göğüs kanseri riski tespit ettik, hastaneye git' şeklinde uyaracağız.'' diye konuştu.