İTÜ'lü Gençler Mars Çöllerinde Gururumuz Oldular

İTÜ'lü Gençler Mars Çöllerinde Gururumuz Oldular

Kızıl Gezegen keşfine "en uygun robot" yarışmasında 82 takım arasından sıyrılan İTÜ’lü gençler, 13 ülkenin katıldığı yarışmada 4. olarak ülkemizi gururlandırdı. 

Amerika’da gerçekleştirilen üniversiteler arası robotik yarışması University Rover Challenge’a (URC) katılan İstanbul Teknik Üniversitesi Rover Takımı,  ‘ALTINAY Mars Kâşifi’ isimli araçla katıldı. Türkiye’nin ilk kez katıldığı yarışmada tüm zorluklara rağmen İTÜ’lü gençler, 7 ülkeden 35 takımın finale kaldığı genel klasmanda on üçüncü, bilim kategorisindeyse dördüncü oldu.

Habertürk’ün haberine göre yarışma, ABD’nin Utah Eyaleti’nde ‘Mars Çölü’ olarak bilinen ve Kızıl Gezegenle benzer özellikler gösteren bölgede bulunan Mars Çöl Araştırma İstasyonu’nda (MDRS) gerçekleşti. İleride Mars ile ilgili araştırmaların da yapılacağı coğrafyada yarışan gençler, Mars’ta astronotlara yardımcı olmak ve kimyasal analiz için veri toplamak amacıyla tasarladıkları 35 rover (gezgin robot) ile yarıştı.

Kazanan ABD’den

Kazanan takım, ABD’nin Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi  Mars Rover Tasarım Ekibi (MRDT) oldu. 2010’dan bu yana ilk kez bir ABD takımının kazandığı URC’de Polonya’dan Czestochowa Teknoloji Üniversitesi Pcz Rover Takımı ikinci, yine ABD’den Brigham Young University (BYU) takımı üçüncü oldu.

Pcz Rover Takımı’nın beşinci, BYU’nunsa altıncı kez katıldığı yarışmada, ilk kez katılmasına rağmen dördüncülüğü yakalayan İTÜ’lü gençler adına konuşan ALTINAY Grup Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Serhat Oran, “İTÜ’lü gençlerimiz Türkiye adına çok önemli bir başarıya imza attılar. İTÜ Rover Takımı, URC’ye ilk kez katılanlar arasında açık ara birinci oldu. Başta takım kaptanı Tunç Türker’le birlikte tüm takım üyelerinin burada bulunmaları, yetişmiş insan kaynağı bakımından bizim ve ülkemiz için gurur kaynağıdır.” açıklamasında bulundu.

Uzaydaki Tüm Çöpleri Toplama Yarışı Başladı

1 Milyon TL Bütçeli 'Robot Semazen' Yarışması Başlıyor

YORUMLAR