İTÜ'lü Öğrencilerden Türkiye’nin Gözlerini Yaşartan Teknolojik Hizmet

İTÜ'lü Öğrencilerden Türkiye’nin Gözlerini Yaşartan Teknolojik Hizmet

Türkiye’de zeki, sosyal sorumluluk sahibi, eli teknolojiye yatkın lise ve üniversite öğrencilerinin buluşları gündeme geldikçe göğsümüz kabarıyor, gurur duyuyoruz. Astero Projesi de bunlardan biri. 

Bu bağlamda İTÜ öğrencilerinin 3B yazıcılar kullanarak yaptıkları gurur verici projelerini de bu listeye eklemek son derece yerinde olacak. İTÜ öğrencilerinin başlattığı Astero isimli bir proje, her hangi bir uzvunu kaybetmiş çocuklara 3B yazıcılar kullanılarak çok düşük maliyetlerle protez uzuvlar sağlayan bir sosyal sorumluluk projesi olarak diğer projelerden öne çıkıyor. Kısaca Astero, tamamı İTÜ gönüllü öğrencilerinden oluşan 3-18 yaş arası çocuklara çok düşük maliyetlerle 3B yazıcılarda geliştirilen protez uzuvları ihtiyaç sahiplerine ücretsiz veren bir proje.  

Astero Projesi Resmi Instagram Sayfası için Tıklayınız...

3B teknolojisi artık inşaattan otomotive kadar her yerde kullanılırken, tıbbi protezler dalında da çalışmalar yapıldığını da biliyoruz. Astero Projesi; geleneksel yöntemlerle üretilen ve piyasada son derece pahalı olan protezlerin, zamanla gelişen vücut yapılarından dolayı çocuklarda sorun yaratabiliyor olmasından yola çıkılarak hayat geçirilmiş. Bu noktada değişmesi gereken protezler ailelere ekonomik yük de oluyorlar. Astero Projesi 30 TL bedelle üretilen pek çok farklı protezi 3B yazıcılar sayesinde üretiyor ve ailelere ve engelli çocuklara yardım ediyor. Protezler ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak teslim ediliyor.

Astero Projesi, İTÜ Çekirdek 3 jürisinden onay alan en önemli projelerden biri olarak da biliyor. Aestro projesine destek olmak istiyorsanız bu linki takip edebilirsiniz.

Biyonik Kanguruyla Tanışmaya Hazır mısınız?

Microsoft Super Bowl Reklamı: Biyonik Bacaklar

3 Boyutlu Yazıcı ile BiyonikKulak Yapımı

YORUMLAR