iTunes Türkiye Mağazası Açıldı!

Mac, iPhone ve iPad kullanıcıları için bugün heyecan verici bir gün olmalı. Zira yıllardır beklenen Apple iTunes Mağazası, orijinal adıyla iTunes Store artık Türk kullanıcılara da açıldı. Bundan böyle iTunes üzerinden yasal olarak şarkı ve albüm satın alabileceksiniz. Diğer yandan sinema filmlerini satın almak ya da kiralamak da mümkün.

Dün gece iTunes Türkiye Mağazası’na Türkiye’den erişen kullanıcıların muhtemelen yüzlerinde bir tebessüm oluştu. Çünkü uzun süredir Türkiye’ye açılması beklenen ve Apple’ın Türkiye’de çalıştırmak üzere personel arayışının ortaya çıkmasıyla bir beklentiye dönüşen durum gerçek oldu, iTunes Türkiye açıldı! Kısa bir süre sonra iTunes Mağazası üzerinden iPhone, iPad ve MacBook başta olmak üzere tüm Apple ürünlerinin satışının da gerçekleşmesi bekleniyor. Önümüzdeki yıl ise ilk İstanbul’da olmak üzere Apple Mağazaları ile tanışacağız.

Şimdi iTunes Türkiye Mağazası’nı yakından inceleyelim.

iTunes’a giriş yaptığımızda artık bizi son derece tanıdık öğeler karşılıyor. iTunes Türkiye Mağazası ana ekranında Sıla ile karşılıyoruz ki bu ekran görüntüsü belki de tarihi bir anın unutulmaz karesi olacak. Hemen orta kısımda diğer Türkçe müzik albümleri bulunuyor.

Türkçe şarkıcılar arasında efsanelerden biri olan Barış Manço’nun albümünü görüntülüyoruz. Görüldüğü üzere Dağlar Dağlar isimli klasik albümlerden birini 8.99 TL gibi uygun bir ücretle satın alma şansına sahibiz.

Bununla birlikte her bir parçayı ayrı ayrı da satın alabiliyoruz. Bu durumda şarkı başına 0.89 TL ödememiz gerekiyor.

iTunes Türkiye bizlere film kiralama ve satın alma hizmeti de verebiliyor. Bu noktada “Türk Sineması” bölümü dikkatimizi çekiyor.

Burada her ne kadar Yeşilçam filmleri yer almasa da son dönemlerde çekilen birçok Türk filmi mevcut. Onlardan biri olan Çalgı Çengi filmine ait sayfayı örnek olarak inceleyelim.

Dileyen kullanıcılar yabancı filmleri altyazı desteği ile izleyebiliyorlar. iTunes bu filmler için özel bir bölüm oluşturmuş ve kategorinin altına da popüler birçok filmi iliştirmiş.

Filmle ilgili neredeyse tüm detaylar mevcut. Filmi isterseniz 7.99 TL ücret karşılığında satın alabilir ya da 2.99 TL ödeyerek kiralayabilirsiniz. Diğer yandan bazı filmlerde HD seçeneği bulunuyor filmi HD formatında satın almak ya da kiralamak birkaç TL daha pahalı oluyor.

Filmi satın almak ya da kiralamak istediğimiz karşımıza Apple Kimliği ve parola giriş penceresi geliyor. Tabii ki aynı pencere müzik bölümü için de geçerli. Kimliğimizi girerek satın alma ya da kiralama için ödeme aşamasına geçebiliyoruz.

Yasal film izleme ve müzik dinleme konusunda da kuşkusuz önemli bir gelişme olan bu yenilik Apple cihazlarının Türkiye'de daha ucuza satın alınması için de kayda değer bir adım. Tüm bunların yanı sıra "iTunes Match" isimli yan servis de kullanıma açıldı. Artık kullanıcılar her biri 256 kbps değerinde olan satın alınmış şarkıları yıllık 39.99 TL gibi bir ücret karşılığında her yerden ve tüm Apple cihazlarından dinleyebilecekler. Bunun için bir eşleme işlemi yapmak yeterli.

YORUMLAR