İyi ki Doğdun SMS!

İyi ki Doğdun SMS!

Bundan tam 20 yıl önce, 3 Aralık 1992 tarihinde, İngiltere’nin Berkshire bölgesi’ne bağlı NewBury kasabasında yaşayan bir bilgisayar programcısı o zamana kadarkilerden farklı bir biçimde bir mesaj gönderdi. 5 satırlık bu mesaj gönderme şekline “Kısa Mesaj Servisi” yani “Short Messaging Service” denildi. En popüler ifadesiyle “SMS” idi bu programlamanın adı ve bulan kişinin adı da Neil Papworth idi.

Neil Papworth’un kendi kişisel bilgisayarı üzerinden Vodafone’da çalışan Richard Jarvis’e gönderdiği bu mesaj, gönderilen ilk SMS olma özelliğini taşıyor. Mesajın içeriği ise “Marry Christmas” yani “Mutlu Noeller” idi. Bu mesaj, günümüzde sadece bir yılda gönderilen 8 milyar kısa mesajın ilkiydi. Diğer yandan bulunan bu yeni iletişim yönteminin hayata geçmesi bir yıl sürdü. Zira cep telefonu üreticileri ve GSM şirketleri buna henüz hazır değillerdi. Ertesi yıl Nokia’nın ürettiği bir cep telefonu, kısa mesaj gönderip alabilen ilk telefon olma özelliği ile dikkatleri üzerine çekti.

Günümüzde her ne kadar bir yıl içinde 8 milyar kısa mesaj gönderildiği tespit edilmiş olsa da alternatif iletişim yöntemleri kısa mesaj kullanımındaki artışı bir nebze de olsa azalttı. Özellikle de akıllı telefonların sahip oldukları uygulama zenginlikleri kısa mesaj gönderilmesinden ziyade anlık iletişim servislerini öne çıkarıyor. Tabii ki bu konuda WhatsApp ve Viber gibi uygulamaların başarıları kuşku götürmez bir gerçek. Ancak insanlar kısa mesaj göndermeyi bir kenara bırakmayı düşünmüyorlar.

İyi ki doğdun “Kısa Mesaj Servisi!”

YORUMLAR