İZAYDAŞ, Atık Malzemelerden Çevreci Robot Yaptı

İZAYDAŞ Çevreci Robot 1

İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme AŞ (İZAYDAŞ) çalışanları, atık malzemeleri kullanarak çevreci robot geliştirdi. Türkiye'nin lisanslı ilk tehlikeli atık bertaraf tesisi işletmecilerinden olan İZAYDAŞ’ın geliştirdiği robotlar, ziyaretçilere çevreci mesajlar veriyor.

İZAYDAŞ bakım atölyesi çalışanlarından Nebi Kılıç öncülüğünde yürütülen projede, hurda malzemeler kullanılarak 2 yıl içerisinde 3 adet çevreci robot tasarlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de İZAYDAŞ’ın bu başarısını yaptığı yazılı açıklamayla duyurdu.

Açıklamada robotlardan birinin, yenilikçi projelerde gençlere örnek olması amacıyla Kocaeli Bilim Merkezi'ne teslim edildiği belirtilirken, diğer iki robotun da İZAYDAŞ Genel Müdürlüğü'nde sergilendiği ifade edildi.

İZAYDAŞ Çevreci Robot 2

Çevreci Mesajlar Veriyor ve Diyalog Kurabiliyor

İzaybot olarak adlandırılan 285 cm boyunda ve 580 kg ağırlığındaki robotun, ziyaretçilerle iletişim kurabildiği vurgulandı. Kendisine yöneltilen bazı sorulara cevap verebilen ve kendisiyle diyalog kuranlara çevreci mesajlar veren İzaybot, bilim merkezini ziyaret eden genç ve çocuklardan büyük ilgi gördü.

Hurda parçalarının değerlendirilmesiyle ortaya çıkarılan bu robotlardan birini, gençlere hizmet vermesi için Kocaeli Bilim Merkezi’ne verdiklerini belirten İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, "Robotun, hızla gelişen teknolojiyi yakalamak ve üretmeyi teşvik etmek adına, ülkemiz gençlerine çok daha başarılı ve yenilikçi projeler için fikir vermesini, ilham kaynağı olmasını temenni ediyorum." şeklinde konuştu.