İzinsiz Reklam Mesajlarına Büyük Cezalar Geliyor

İzinsiz Reklam Mesajlarına Büyük Cezalar Geliyor

Reklam içerikli elektronik postalar ve cep telefonlarına iletilen mesajlar hakkında, Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na çok sayıda ihbar ve şikayet yapıldı.

Kurul bunun üzerine inceleme başlattı ve kanundan kaynaklı hakkını kullanarak, izinsiz reklam içerikli mesaj gönderenler hakkında yaptırım uygulanmasına hükmetti.

Kurul, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında ilke kararı aldı. Kişilerin rızalarını almadan reklam içerikli arama yapanların, SMS gönderenlerin, elektronik posta yönlendirenlerin bu faaliyetlerini derhal durdurmalarına yönelik ilke kararı kapsamında, reklam içerikli mesaj gönderimine ve çağrılara son vermeyenlere ilişkin olarak kanun hükümleri çerçevesinde gerekli idari işlemler başlatılacak.

Alınan bu karara göre, izinsiz olarak reklam içerikli arama yapanlara, SMS ve elektronik posta gönderenlere 15 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası verilecek.

Ayrıca reklam bildirimlerinin yönlendirildiği telefon numarası ve elektronik posta adreslerinin hukuka aykırı elde edilmesi halinde, bu durum bir suç unsuru olarak ele alınacak. Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili hükümleri çerçevesinde gerekli hukuki işlemlerin başlatılması amacıyla Cumhuriyet Başsavcılıkları'na suç duyurusunda bulunulabilecek.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun ilke kararı önümüzdeki günlerde resmi gazetede yayımlanacak.