İzlanda’da Bitcoin Hırsızlığı Şüphelisi Hapishaneden Kaçtı

İzlanda Bitcoin Hırsızı

İzlanda’da 2 milyon dolar değerindeki 600 adet kripto para madenciliği ekipmanının çalınmasına ilişkin soruşturmada, şüpheli olarak gözaltına alınan bir adamın hapishaneden kaçtığı bildirildi. Üstelik dahası da var, şüphelinin hapishaneden kaçmakla yetinmeyip ülkeden de kaçtığı ve şu anda İsveç’te olduğu belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda İzlanda’da büyük bir Bitcoin hırsızlığı yaşandı. 2 milyon dolar değerindeki 600 adet Bitcoin madenciliği ekipmanının çalındığı olayla ilgili olarak, polis çok sayıda şüpheliyi göz altına aldı. Göz altına alınanlardan biri olan Sindri Thor Stefansson isimli şahıs ise tutulduğu hapishaneden kaçtı. Şüphelinin, Keflavik Uluslararası Havaalanı’nda bir uçağa binerek İsveç’e kaçtığı belirlendi. Olayın asıl ilginç kısmı ise Stefansson’un İzlanda Başbakanı Katrín Jakobsdottir’i taşıyan uçakla kaçmış olması.

Olayla ilgili açıklamalarda bulunan İzlanda polisi, Stefansson’un düşük güvenlikli bir hapishanenin penceresinden kaçtığına ve daha sonra da İzlanda'nın Keflavik'teki Uluslararası Havaalanı’ndan İsveç'e uçtuğuna inandıklarını söyledi. Polis ayrıca, Stefansson'un Avrupa'da pasaportsuz Schengen seyahat bölgesinde seyahat ettiğinden dolayı, havaalanında bir pasaport göstermiş olması ihtimalinin düşük olduğunu ancak kullandığı uçak biletinin başka birinin adına alınmış olduğunu belirtti. İzlanda polisi şu anda Stefansson’u tutuklamak için İsveçli yetkililerle işbirliği yapmaya çalışıyor. Çalınan Bitcoin madenciliği ekipmanları ise hala bulunamamış durumda.

İzlanda, Bitcoin madencileri için oldukça popüler bir ülke konumunda. Çünkü İzlanda’da çok sayıda hidroelektrik santrali bulunuyor ve bu sayede kullanıcılardan çok düşük seviyelerde elektrik tüketim ücretleri alınıyor. Ancak İzlanda yalnızca 340 bin kişinin yaşadığı düşük nüfuslu bir ülke olduğu için, yüksek miktarda enerji tüketen kripto para madenciliği hareketlerinin fark edilmeden yapılması pek mümkün değil. Geçtiğimiz Şubat ayında çıkan bir haberde, ülkedeki kripto para birimi veri merkezlerinin, İzlanda'daki tüm evlerin toplamından daha fazla enerji tüketmeye devam ettiği ve yetkililerin bu nedenle şebekenin aşırı yüklenmesinden korktuğu bildirilmişti. İzlanda’da çalınan 600 Bitcoin madenciliği ekipmanının hala fark edilememiş ve bulunamamış olmasından dolayı, ekipmanların ülke dışına kaçırılmış olması ihtimalinin bir hayli yüksek olduğu söyleniyor.

YORUMLAR