İzlanda'daki Koronavirüs Hastaları Belirti Göstermiyordu

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden epidemiyolog Thorolfur Gugunason, test sonuçları pozitif çıkan insanların yarısının koronavirüs semptomlarından uzak olduğunu söyledi.

Tüm dünyada aktif olan Koronavirüs salgını ile mücadele eden ülkelerin büyük bir kısmı, yeterli sayıda teste sahip değil. Fakat İzlanda, nüfusunun önemli bir kısmına koronavirüs testi uygulayabildi.

Ülkenin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 364.000 nüfuslu ülkede 25 Mart’a kadar 12.615 koronavirüs testi yapıldığı söylendi. Teste tabi tutulanlardan 802 kişinin koronavirüs testleri pozitifti. Yapılan testlerin sayısı ilk başta düşük görünse de ülkenin nüfusu ile karşılaştırıldığında oldukça fazla.

İzlanda salgınla ilgili korkuttu

Tüm nüfusun %3.4’üne test uygulamış olan İzlanda en iyiler arasında yer alıyor. Türkiye'de aynı oranda bir nüfusa test uygulanmak istenseydi toplam test edilen kişi sayısı 2 milyon 822 bin civarında olacaktı.

İzlanda Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı koronavirüs test çalışması, virüsle ilgili tedirgin edici bazı sonuçlara işaret ediyor. Sağlık Bakanlığı yetkililerinden epidemiyolog Thorolfur Gugunason, test sonuçları pozitif çıkan insanların yarısının koronavirüs semptomlarından uzak olduğunu söyledi. 

Sağlık Bakanlığı yetkilisi, testleri pozitif çıkan diğer insanların ise semptomları zayıf bir şekilde gösterdiğini söyledi. Sizce bu durum virüsün yayılması ile ilgili kolaylık sağlayacak mı? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

YORUMLAR