İzmir'de Geliştirilen Pille Isı Yayan Kumaşa Yoğun İlgi

Pil ısı kumaş izmir

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde görevli öğretim üyesi, doktora tezi zamanından bu yana üzerinde çalıştığı pille ısı yayan kumaş projesinde önemli ilerlemeler kaydetti. 2011 yılından bu yana geliştirilmeye devam edilen kumaş, çok sayıda ülkeden ilgi gördü.

Dokuz Eylül Üniversitesinde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev alan Mustafa Erol, 2011 yılında savunduğu “Isı Yayan Polimerik Malzemeler” başlıklı doktora tezinde, düşük voltajda uzun sürelerde ısı yayabilen kumaş geliştirmişti. 2011 yılından bu yana kumaş üzerinde çalışmaya devam eden Erol, kumaşa farklı ülkelerden talep geldiğini söyledi. Rezistans tellerle yapılan kumaşta ısıtmaya alternatif olarak korozyona ve kırılmaya dayanıklı, esnek ısı yayan lifler geliştiren Erol, bu alanda ABD ve Güney Kore'deki muadillerinden daha az enerji ve daha uzun ısı sağlayan teknoloji geliştirmeyi başardı.

Yaptığı çalışmalarla Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü kazanmayı başaran Erol, TÜBİTAK desteğiyle Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK) içinde ortağı Ayhan Prepol ile İltema adlı şirket kurduğunu aktardı. Patent sürecinin tamamlanmasının ardından ürünün tanıtımlarını yaptıklarını kaydeden öğretim üyesi, İngiliz bir şirketle ürünlerin pazarlanması konusunda anlaşma yaptıklarını da dile getirdi.

Alman ordusu kullanacak

Kumaşın Hamburg Üniversitesi tarafından çeşitli testlere tabi tutulduğunu belirten Erol, üniversitede yapılan testlerin başarıyla geçilmesinin ardından ilk ihracatın gerçekleştirildiğini ve kumaşların Alman ordusunun dalgıç kıyafetlerinde kullanılacağını kaydetti.

“Normalde yaklaşık 500 bin dolarlık ithalat gerektiren ısıtmalı koltuk pedine daha üstün özelliklerde tamamen yerli alternatif geliştiren firma, Kazakistan'dan gelen talep üzerine ısıtmalı kar tentesi geliştirdi. Firma, son olarak Japonya merkezli bir elektrikli otomotiv firmasının talebi üzerine bu alanda farklı bir projeyi daha başlattı.”

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Erol, Anadolu Ajansı muhabiriyle yaptığı röportaj sırasında önemli noktalara değindi. Isı ileten liflerin ipliklerle dokunduğunu, kumaşın yapısının bozulmadığını, bu nedenle korozyona uğrama, kırılma gibi sorunların da ortaya çıkmadığını anlatan Erol, şöyle konuştu: "100 derece altı sıcaklığın ihtiyaç duyulduğu her ortamda ısıtma ürünlerine talibiz. İlk olarak dağcı giysilerine uyguladık, bir yelek ürettik. 7,2 voltluk 6000 miliamper pille 8 saat süreyle ısıtabiliyoruz. Bunu 11-12 saatlere çıkardığımız örnekler de var. Son olarak ülkemizde otomobiller için koltuk üreten firmadan bir talep geldi. Yakın bir zamanda bu teknolojiyle ısınan koltuklarda seyahat edebileceğiz. Elektrikli otomobillerde motor sıcaklığı olmadan ısıtma yapıldığı için bu teknoloji öne çıkıyor. Koltuk ve döşemelere gömülen ısı yayan lifler sayesinde araç içi ısıtma sağlanabilir. Bu alanda çalışma ve iş birliğini sürdürüyoruz. Rakip polimerik malzemelerden farkımız daha düşük voltajlarda ısınma ve geç soğumamız. Bu teknoloji duyuldukça kullanım alanı ve ihracatı da artacaktır."