İzmir Gaz Saldırısının Arkasından Anonymous Çıktı

İzmir Gaz Saldırısının Arkasından Anonymous Çıktı

Birkaç gün önce İzmir'de doğal gaz tedarik ve dağıtımından sorumlu işletme olan İzmir Gaz siber saldırıya hedef olmuş, bu saldırı sonucunda geçici bir süreliğine resmi sitesi servis dışı kalmıştı. Yapılan bu siber saldırıyı ise bağımsız hacker birliği Anonymous'a bağlı olduğunu iddia eden bir hacker üstlendi. Anonymous üyesi yaptığı saldırı sonucu şirketten hacklediği verileri online olarak yayınladı ve bu veri tabanıyla birlikte Türk vatandaşlarından özür dilediği özel bir mesaj paylaştı. Paylaşılan mesaj şu şekilde: 

"Biz İzmir Gaz'ı iki sebepten ötürü hackledik:

1- Şirketin sahipleri Erdoğan ile iyi ilişkiye sahip

2- İzmir, başbakan Binali Yıldırım'ın seçildiği şehir.

Biz vatandaşlarla iligli herhangi bir veri paylaşmadık. Ödemeler/faturalar gibi bilgileri kaldırmadığımız için özür dileriz; çünkü hızlı çalışmak zorundaydık. "

Çalınan ve internet üzerinde yayınlanan verilerin İzmir Gaz'a ait bir Oracle veritabanından elde edildiği görülüyor. Bu bilgiler 479 kullanıcının şifrelerini, şirketin bütçe ve bakım raporlarını, üye detaylarını, faturalama bilgilerini içermekte.

Anonymous #OpTurkey Operasyonuna Devam Ediyor

Yapılan bu saldırı Anonymous'un saldırının bir gün öncesinde #OpTurkey operasyonunu duyurmasından sonra gerçekleşti. Anonymous, #OpTurkey'i şu açıklamalarla duyurmuştu:

"Türk halkı ülkesini Türk hükümeti tarafından yapılan baskının etkisine karşı özgürleştirecek. Her türlü müdahaleyle Türk insanını güçlendirmeye çalışacağız. Bizi Erdoğan'a karşı savaşmak için destekleyebilir ve devam etmekte olan özgürlüklerin tasfiye edilmesi sürecini önlemek için bir şeyler yapabilirsiniz. Türk insanını, gerçeği ortaya çıkarmalarını sağlamak için aydınlatmalıyız. Şu an hükümet Türk insanına IŞİD'e ve destekçilerine yardım ederek zulmediyor, bize IŞİD ve Erdoğan'a karşı savaşmamız için yardım edin. "

"Son olaylar Türkiye'de eğitim ve medya üzerindeki baskıyı gösteriyor, bu uygulamalar antidemokratik ve bize Türk vatandaşlarının belli bir düşünce yapısına sokulmak istenildiği fikrini veriyor. Evet, Erdoğan demoktarik olarak seçildi; fakat demoktarik değerler sadece seçim sisteminden ibaret değildir. Muhalafet her zaman söz hakkına sahip olmalıdır ve bilginin serbest dolaşımı desteklenmelidir. Wikileaks, Türk hükümetinin iç yazışmalarını yayınlayacağını duyurmasının ardından DDoS saldırılarına maruz kaldı; Türk hükümetinin Wikileaks'in yayınlayacağı herhangi bir bilgiyi sansürleyeceğinden şüpheleniyoruz.

Biz Türk insanından Wikileaks'in yayınlayacağı materyale göz atmalarını ve liderleri göz ardı etmelerini söylediği için bu materyalleri bir kenara atmamalarını istiyoruz. Biz Tor ve VPN gibi anti-sansür araçlarının kullanımını tavsiye etmekteyiz.

300 bin e-postanın ve 500 bin dökümanın, uluslararası topluluğun bu verileri anlayabilmesi ve Türkiye'de devam etmekte olan durum hakkında fikir sahibi olabilmesi için çevirilmesi amacıyla elimizden geleni yapacağız. "

Edward Snowden iPhone Kılıfı Geliştirdiklerini Açıkladı

İzmir'e Çevreci Ulaşım Geliyor, Elektrikli Otobüsler Yolda

YORUMLAR