İzmir'e Çevreci Ulaşım Geliyor, Elektrikli Otobüsler Yolda

İzmir'e Çevreci Ulaşım Geliyor, Elektrikli Otobüsler Yolda

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında ihaleye çıkan ama Kamu İhale Kurumu'nun itirazlar üzerine iptal ettiği, daha sonra 9 Mart'ta yapılan ikinci ihalede katılan firmaların şartnameye uygun teklif sunmaması nedeniyle sonuçlanamayan elektrikli otomobil alımı için 3. kez ihaleye çıkıldı. Çevreci ulaşım teknolojilerini İzmir'e kazandırmayı amaçlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü 20 adet “full elektrikli otobüs” ihalesini nihayet sonuçlandırdı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi sitesinden yapılan açıklamada, "Türkiye'nin ilk elektrikli otobüs filosunu kurmak için çalışmalarını kararlılıkla sürdüren ESHOT Genel Müdürlüğü, daha önce iki kez iptal edilen 20 adet “full elektrikli otobüs” ihalesini sonuçlandırdı. İhaleyi 8.8 milyon Euro'luk teklifle Ankara'da üretim yapan TCV Otomotiv Makine San. ve Tic. A.Ş.'nin kazandığı açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3 yıl içinde kente 400 elektrikli otobüs kazandırmayı hedefliyor." denildi.

Hedef 400 Elektrikli Otobüs 

Henüz test aşaması süren araçlar için şimdilik 20 adet otobüs satın alan ESHOT Genel Müdürlüğü, üretici firma ile imzalayacağı sözleşmenin ardından filoyu İzmirlilerin hizmetine açacak. Daha hızlı şarj edilebilen ve daha uzun mesafelerin kat edilmesine olanak tanıyan teknolojiler geliştikçe, filosundaki elektrikli otobüs sayısını da artırmayı planlan müdürlük, 3 yıl içinde kente 400 elektrikli otobüs kazandıracağını belirtti. 

Proje ayrıca Kalkınma Bakanlığı tarafından onay görerek 2016 yatırım programına alınmıştı. 

İzmir Trafiğine Akıllı Çözüm

Evcil Hayvanlarımıza Göz Kulak Olan Uygulama İzmir'de Geliştiriliyor

YORUMLAR