İzmirli Genç Mucitten Muhteşem Proje

İzmirli Genç Mucitten Muhteşem Proje

İzmir'de okuyan lise öğrencisi Mehmet Hamza Erol, ellerini kullanamayan engelli bireylerin günlük hayattaki yaşamlarını kolaylaştıracak çok önemli bir projeye imza attı. 

11. sınıf öğrencisi olan Erol'un geliştirdiği teknoloji, ellerini kullanamayan engelli vatandaşların, sadece gözleriyle bilgisayar kullanabilmesini sağlıyor. Projenin oldukça düşük bir maliyete sahip olduğunu belirten lise öğrencisi, Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, iki yıldır TÜBİTAK'ın proje yarışmasına hazırlandığını ve engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak için bir proje üzerinde çalışmaya karar verdiğini söyledi.

El ve parmaklarından engelli bireylerin, geliştirdiği gözlükle rahatlıkla bilgisayar kullanabileceğini ifade eden genç mucit, proje maliyetinin yalnızca 60 dolar olduğunu söyledi. 

engelliler için  proje

Gözlüğün nasıl çalıştığı hakkında bilgiler veren Erol, "Gözlüğün sağ tarafında bulunan 'yılan kamera', bakır teller ile sabitlendi. Yılan kamera ile anlık olarak gözün fotoğrafı alınıyor. USB kablo aracılığıyla bilgisayara gönderiliyor. Ardından bilgisayardaki yazılım ile bilgisayar faresinin nereye oynatılacağı belirleniyor" dedi.

Bu sayede yalnızca gözlerle bilgisayar faresinin hareket ettirilerek bilgisayarın kullanılabileceğini belirten Erol, bu teknolojinin benzerlerinin piyasada bulunduğunu, ancak maliyetlerinin 10 bin doların üzerinde olduğunu söyledi. 

İzmirli genç mucit

Erol, pahalı olan bu teknolojiyi nasıl daha ucuza mal edebileceğini düşünerek projeyi geliştirdiğini söylerken, "En ucuz ürün 60 dolar. O da alttan çekim yapan cihazlar. Benim bu ürünüm hem gözlük takarak hem de yüksek doğruluk oranına sahip olmakla beraber yaklaşık 44 liraya mal oldu" ifadelerini kullandı.

Projenin, TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ege Bölge Finalleri'nde üçüncülük aldığını dile getiren Mehmet Hamza Erol, maliyetinin çok düşük olması sebebiyle üretiminin rahatlıkla yapılabileceğini belirtti.

YORUMLAR