Jaguar Yapay Zekaya Sahip Otomobil Direksiyonu Geliştirdi

Jaguar Yapay Zekaya Sahip Otomobil Direksiyonu Geliştirdi

Direksiyon simitlerinin çok yakın bir gelecekte, artık otonom araçlarda kullanılmayacağı düşünülüyor. Ancak, Jaguar Land Rover marka otomobillerin bu görüşe pek katıldığı söylenemez.

Çünkü Jaguar Land Rover direksiyonların geleceğini düşünerek, bunların tamamen ortadan yok olmamasını sağlayabilecek bir projesi üzerinde çalışıyor.

Jaguar Land Rover, otomobil tarihinin en eski ve ilk aksamı olan direksiyon simitlerinin gelecekte yapay zeka kullanabilmesi üzerinde çalışıyor. Jaguar, bu projesine de "Sayer" adını vermiş.

Sayer, henüz bir konsept olarak deneniyor. Bu direksiyon simidi, otononom sürüş teknolojine uygun olarak tasarlanmış ve sürücülerin kendi kendine giden arabalarda sürüş kolaylığı ve güvenliğini azami olarak kontrol edebilecek bir yapay zekaya sahip.

Bu tasarım, fikir babası olan Malcom Sayer'ın adını taşıyor. Tasarımcının geleceğe yönelik birçok araç tasarımı var. Ürünün ticari olarak üretilmesi ve Jaguar arabalarda yer alması konusunda henüz net bir açıklama yok. Ancak, yapay zeka ile çalışabilen bir prototip olarak, otomotiv tarihinde kendine yer bulacağı kesin. Yapay zeka kullanan Sayer'ın cep telefonları ile entegre olarak otonom araçlarda sürüş hizmetini mükemmel hale getirebileceği şüphesiz en önemli özelliklerinden biri.

Sayer, her ne kadar üretime geçmeyecek gibi düşünülse de bir zamanlar otonom arabalar içinde aynı şey söylenmiyor muydu?

Intel 100 Araçlık Otonom Araba Filosu Test Edecek

Nissan ve NASA Otonom Araçlar İçin Teknolojilerini Birleştiriyor

YORUMLAR