Jandarma Yeni Nesil Teknoloji İle Uygulama Yapıyor

Jandarma Yeni Teknoloji Uygulama

İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yaz ayları öncesinde yaptıkları denetimlerde Tak Bul ve Barkod sistemlerini kullandı. Bu sistemler sayesinde, plaka, kimlik ve ehliyetlere bakılarak kolaylıkla kontrol yapılabiliyor. Ayrıca kişinin herhangi bir suçtan aranıp aranmadığını da yine bu sistemler gösteriyor.

Ekipler, muhtemel terör olayları ve buna bağlı olarak meydana gelecek can ve mal kayıplarının önüne geçmek, aranan şahısları yakalamak ve suç unsurlarını ele geçirmek amacıyla yaz ayları öncesinde denetimler yaptı. Denetimlerde, daha önceden kullanılmaya başlanan Tak Bul sisteminin yanısıra, yeni nesil bir diğer teknoloji olan Barkod Kimlik Okuma sistemi de kullanıldı.

Jandarma ekipleri, Barkod Kimlik Okuma sistemi sayesinde denetimlerini çok daha kısa sürelerde tamamladı. Bu sistemin oldukça verimli olduğunu söyleyen Jandarma yetkilileri, bu sistemle denetimlerin çok daha hızlı yapıldığını ve kişinin herhangi bir suçtan aranıp aranmadığının kolaylıkla anlaşılabildiğini belirtti.

Yeni çipli kimlikler, Jandarmanın kullandığı Barkod Okuma sistemi sayesinde kolayca kontrol edilebiliyor. Tak Bul sisteminde ise Tak Bul Gözlüğü sayesinde, araç plakaları, kişilerin sürücü belgeleri ve kimlik kartları 1-2 saniye gibi kısa bir sürede sorgulanabiliyor. Böylece herhangi bir suç kaydı bulunan kişi ve araçlar hakkında gerekli işlemler hemen başlatılabiliyor.

Jandarma ekiplerinin kullandığı bir diğer sistem olan Mobil Plaka Tanıma sistemi sayesinde de araçların kayıp, çalıntı, yakalamalı, haciz ihbarlı olup olmadığı gibi tüm bilgileri kontrol ediliyor ve arama noktasında bulunan jandarma ekiplerine hemen bildiriliyor.