Japan Display Cam Tabanlı Parmak İzi Algılayıcısı Geliştiriyor

Artık akıllı telefonların olmazsa olmazı olan ve kullanıcıların da severek kullandığı parmak izi sensör teknolojisi her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bir süre önce Synaptics şirketi tarafından geliştirilen ve dünyada ilk olarak Vivo'nun akıllı telefonun kullanılan ekrana gömülü parmak izine bugün Japonya'dan rakip çıktı.

Japan Display şirketi tarafından geliştirilen ve 'cam tabanlı şeffaf parmak izi okuyucu' olan yeni sensör, Synaptics'in sensöründen daha gelişmiş bir teknolojiye sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Yani Vivo şirketinin elinde bulundurduğu parmak izi sensörü, Japonya'dan gelecek olan teknolojiyle beraber eskiye karışabilir. Çünkü Japan Display'in geliştirdiği parmak izi sensörü direkt olarak ekranın içine yerleştirilebiliyor ve böylelikle telefonda fiziksel sensör yer almıyor.

Japan Display yaptığı açıklamada, geliştirilen sensörün 8x8 mm boyuta ve 508 dpi çözünürlüğe sahip olduğunu söyledi. Şu an için seri üretime hazır olan sensör, 2018'in sonu ila 2019'un ilk aylarında üreticiler için satışa çıkacak.

Bunlara ek olarak, geliştirilen bu sensörlerin ömrünün kısa olduğu düşünülüyor. Çünkü Apple tarafından iPhone X için geliştirilen yüz tarama ve Samsung'un elinde bulundurduğu iris tarayıcı, parmak izi sensörüne göre kullanıcılara daha cazip geliyor. Ancak şu anda mobil pazarda en çok parmak izi sensörü kullanıldığını ve kullanıcıların birçoğunun bu teknolojiyi kolay kolay terk etmeyeceğini de unutmamak gerekiyor. Kullanıcıların seçimini hangi yönde yapacağını zamanla göreceğiz.

YORUMLAR