Japon'ların İnsansı Robotu Tek Başına Duvar Örebiliyor

Japonlardan Duvar Örebilen İnsansı Robot

Japonya’daki Advanced Industrial Science and Technology (AIST) firması, inşaat işçilerini tarihe karıştırabilecek yeni bir tasarımla geliyor. AIST tarafından geliştirilen ve HRP-5P olarak adlandırılan insansı robot, alçıpan olarak da bilinen kuru duvar sistemini tek başına örebiliyor.

Kuru duvar sistemi örme işlemini, taşıma ve montaj işlemleri de dahil olmak üzere tamamen tek başına yapabilen HRP-5P, özellikle personel sıkıntısı olduğunda ya da ciddi tehlikeli durumlarda oldukça faydalı olabiliyor. İnsansı robot, çevresindeki nesneleri algılayıp tanıyabiliyor, ölçüleri dikkate alıyor ve nesleri yerlerinden hareket ettirerek farklı görevleri dikkatli bir şekilde yerine getirebiliyor. Paylaşılan videoda insansı robotun, kuru duvar panellerini tek başına kaldırıp taşıdığı ve tornavidalar kullanarak panellerin montajını yaptığı görülüyor.

HRP-5P her ne kadar insansı robot olarak tanımlansa da tabii ki insanlar kadar özgürce hareket kabiliyeti bulunmuyor. Yine de sahip olduğu çok sayıda esnek eklem sayesinde birçok karmaşık hareketi yapabiliyor.

Bina inşaatlarının yanısıra hava araçları ve gemi yapımında da faydalı olabileceği düşünülen HRP-5P, farklı alanlarda kullanılabilir oluşuyla büyük bir potansiyele sahip. İnsansı robotu geliştiren ekip, HRP-5P'yi daha fazla ilerleme sağlanabilecek bir 'platform' olarak ele alacak özel şirketlerle iş birliği yapmayı hedefliyor.

İnsansı robotun, Japonya’da artık bilinen bir sorun haline gelen nüfus açığı sorununun, nüfus göçü almak yerine teknoloji kullanılarak kapatılmasına yardımcı olabileceği de söyleniyor. AIST, HRP-5P gibi robotların, Japonya'nın yaşlanan sakinlerinden ve azalan doğum oranlarından kaynaklanması beklenen 'iş gücü noksanlığı' ile mücadele etmeyi hedeflediğini açıkladı. Firmaya göre bu robotlar sayesinde, zaten az sayıda olan insan işçiler daha az tehlikeli ve daha hafif işlerde çalışabilecek.