Japon Otomotiv Devi Nissan, Üretime Yeniden Başlıyor!

Japon Otomotiv Devi Nissan, Üretime Yeniden Başlıyor!

Japon otomotiv devi Nissan, geçtiğimiz haftalarda güvenlik kontrollerinin yetkili teknisyenler tarafından yapılmadığı gerekçesiyle Japonya'daki üretimi askıya almıştı. Şirket yaptığı son açıklamada, üretimin bugün itibarıyla yeniden başlayacağını bildirdi.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi olan Nissan'ın, araçların son kontrollerini yetkili teknisyenlere yaptırmadığı ortaya çıkmıştı. Olayın kamuoyunda duyulmasının ardından, şirketin Japonya'daki fabrikalarında üretim süresiz olarak durdurulmuştu.

Olay sonrası Nissan’a ilk uyarı Japon hükümeti tarafından gelmişti. Hükümet, 18 Eylül tarihinde Nissan’ın araç güvenlik sistemini değiştirmesini istemişti.

Japon otomotiv devi, bugün yaptığı açıklamada Japonya Ulaştırma Bakanlığı’nın üretilen araçlar ile ilgili nihai kontrol süreçlerinde yapılan değişiklikleri kabul ettiğini ve Fukuoka, Kanagawa ve Tochigi şehirlerindeki fabrikalarının üretime yeniden başlayacağını duyurdu.

Japonya'nın en büyük ikinci otomobil üreticisi olan Nissan, araç kontrollerinin yetkili teknisyenler tarafından yapılmaması nedeniyle son üç yıl içinde iç pazarda sattığı 1.2 milyon aracı geri çağırmıştı. Öte yandan Nissan'ın 20 yıldır Japonya fabrikalarında ürettiği araçların, hükümetin şart koştuğu standartları karşılamadığı da iddia ediliyor.

YORUMLAR