Japon Şirket Birkaç Saniye Önce Kalkan Tren İçin Özür Diledi

Erken kalkan tren

Özür dileme ve hatayı kabul etme konusunda dünyanın bir numaralı ülkesi olan Japonya, yine çok farklı bir özür ile gündeme geldi.

Planlanan kalkış süresinden tam 25 saniye önce hareket eden bir tren sebebiyle tren yolu şirketi yolcularından özür diledi.

JR West 25 saniye

Cuma günü gerçekleşen “akıl almaz” olayda, JR West isimli şirkete ait bir tren, açıklanan kalkış saatinden 25 saniye önce harekete geçti. Dakikliğiyle ünlü Japon halkı için affedilemez bir hata yapan şirket, yayınladığı basın duyurusuyla birlikte Cuma günü yaşanan olaydan ötürü bütün yolcularından özür dilediğini söyledi.

Sora News isimli internet sitesi tarafından İngilizce aktarılmasıyla ortaya çıkan olay, Nishi-Akashi İstasyonu’ndan kalkıp Notogawa İsyasyonu’na gidecek olan 12 vagonlu 7.12 treninde yaşandı. Trenin kalkış saati günler öncesinden 7.12 olarak açıklanırken, tren sadece 25 saniye önce hareket etti. Yaşanan problemin sebebiyse makinistin trenin kalkış saatini yanlış anlaması ve peron şefinin kalkış için erkenden onay vermesi olarak gösterildi.

JR West yayınladığı basın bildirisinde, “Müşterilerimize verdiğimiz rahatsızlık gerçekten kabul edilemezdi. Davranışlarımızı iyice değerlendireceğiz ve böyle bir olayın tekrar yaşanmasını engellemeye çalışacağız.” açıklamasında bulundu.

Her ne kadar 25 saniye bizim için herhangi bir şey ifade etmiyor olsa bile Japonya’da işe ya da okula birkaç saniye bile geç gitmek, kabul edilemez bir hata olarak gösteriliyor. Bu sebeple toplu taşıma ile bir yere ulaşmak isteyenler, yaşanan sıkıntılar sebebiyle büyük tepkiler gösterebiliyorlar.