Japonlar Ayak Kokusunu Algılayan Robot Köpek Geliştirdi

Japonlar Ayak Kokusunu Algılayan Robot Köpek Geliştirdi

Gün geçmiyor ki Japonlar ürettikleri ilginç bir robotla gündeme gelmesin. Yo hayır, başlığı yanlış okumadınız. 15 cm boyundaki bu robot köpekler kokan ayakları keşfetmek için geliştirildi.

Ayak kokusu gerçekten katlanılacak dert değil. İşin kötü yanıysa kokunun sahibinin sizin çektiğiniz rahatsızlığın yarısını çekmemesi. Kimden geldiğine de emin olamazsınız ki laf sokasınız. İşte! Tam bu anda kapıdan giren şirin bir köpek robot hayal edin, doğruca kokan ayaklara doğru hareket ediyor. Ayağın sahibi kıpkırmızı, ayağın sahibi yerin dibine geçti… Beter olsun!

Japonlar da tam olarak böyle hayal etmiş olacak ki, odadaki tüm ayakları koklayarak kokan ayağın dibine bayılan bu köpek robot Hana-chan’ı geliştirdiler. Hanna-chan’i Türkçeye üstün körü çevirecek olursak ‘Burun Kız’ diyebiliriz. Bu burun kızlar, ayak kokusunun derecesine göre reaksiyon vermek üzere programlanmış. Eğer ayaklarınız orta derece kokuyorsa havlıyor ve ayaklarınıza oda parfümü püskürtüyor. Aşırı kokan ayakların dibine bayılan robot köpekler, insanları rencide etmek için değil ayaklarının koktuğundan endişelenen insanlara yardımcı olmak için tasarlanmış. İlginç, demek ki bu Japonlar ayağı burna çekip koklamak suretiyle “Bak işte kokmuyo yae” tepkisini bilmeyen bir millet. Bunu bir biz yapmıyoruzdur herhalde? Değil mi?

Her neyse, Burun Kız’ın videosunu buraya bırakıyorum, aman diyim yolunuz Japonya’ya düşerse siz önceden bizim yöntemle bir kontrol edin de rezil olmayın gavur ellerde.

YORUMLAR